
Trzyekranowy smartfon.
W dobie ekranów giętych na wszystkie strony, to zupełnie inny kierunek niż wyznaczany przez gigantów branży. I muszę przyznać, że takim podejściem do tematu LG mi zaimponowało. Niewiele marek decyduje się obecnie zrobić coś innego niż kolejną kopię rozwiązań Samsunga czy Apple.
LG G8X THINQ
Sam smartfon po wyjęciu z pudełka nie wyróżnia się jakoś specjalnie. Bezramkowy front z wcięciem na kamerkę oraz szklany tył, na którym umieszczono dwa obiektywy i lampę błyskową.

Powiedziałbym nawet, że w czasach mody na olbrzymie wysepki na 4-5 kamer to skrajnie minimalistyczne podejście.

Wszystko zmienia obudowa z dwoma dodatkowymi wyświetlaczami, do której wpinamy G8X ThinQ. Uzyskujemy w ten sposób trzyekranowy zamykany telefon. Wewnętrzne matryce działają w trybie jednego obszaru roboczego lub dwóch. Dodatkowo LG umieściło w opcjach swoją klawiaturę, która wykrywa podpiętą obudowę. Dzięki temu możemy pisać używając jednego z ekranów jako klawiatury.

Zewnętrzny ekran obudowy ma 2,1 cala i służy wyłącznie do wyświetlania daty, godziny oraz powiadomień telefonu i zainstalowanych aplikacji.

Obudowa i jej zawiasy wykonane zostały solidnie, choć osobiście wolałbym front z trwałego tworzywa, które jest na tylnej ściance. Miłośnicy szkła będą natomiast zachwyceni.

APARAT
LG G8X ThinQ posiada dwa aparaty tylne. Jeden z matrycą 12 megapikseli, obiektywem o przysłonie f/1,8 z kątem widzenia 78º oraz drugi z sensorem 13 megapikseli, obiektywem o przysłonie f/2,4 i kątem widzenia 136º.
Przednia kamera posiada 32-megapikselową matrycę w technologii Quad Binning
oraz obiektyw o przysłonie f/1,9 z kątem widzenia 79º.

APLIKACJA
Najmocniejszą stroną LG niemal od zawsze była rozbudowana i przemyślana aplikacja aparatu. G8X ThinQ nie różni się pod tym względem od pozostałych modeli marki.
Do dyspozycji mamy tryby tylnej kamery:
- Studio
- Portret
- Automatycznie
- Ręczny aparat
- Zwolnione tempo
- Poklatkowo (do pobrania za darmo)
- Ręczne wideo
- Panorama
- Panorama 360 (do pobrania za darmo)
- Cine shot
- Cine video
- Tryb nocny
- Kreator animacji
- Zmień tło
- Jedzenie
- Youtube Live
- AR stickers
Przedni aparat oferuje tryby:
- Studio
- Portret
- Automatycznie
- Panorama

W trybie Ręcznego aparatu możliwe jest manualne ustawienie:
- balansu bieli
- sposobu pomiaru ostrości
- korekty ekspozycji
- czułości ISO
- czasu otwarcia migawki.

TRYBY
Dla fanów selfie dedykowano tryby Studio oraz Portret. Pierwszy umożliwia symulację oświetlenia studyjnego i wycięcie lub zmianę tła portretowanej osoby.




Tryb Portretu to efekt małej przysłony z możliwością regulacji stopnia rozmycia tła przed wykonaniem zdjęcia.


Technologia AR czyli rozszerzonej rzeczywistości pozwala na doklejanie elementów 3D do obiektów w kadrze. Efekty mogą być różne.


Z górnego paska apki aparatu możemy tez wybrać Filtry, które pozwolą na fotografowanie z określonym profilem koloru, balansu bieli i kontrastu.

Tryb Jedzenie dedykowany fotografującym swoje posiłki, ma zarówno funkcję zmiękczania tła jak i korekty barwnej.

Aplikacja aparatu umożliwia też tworzenie animowanych awatarów, które zapisywane są tak by można je było wykorzystywać w konwersacjach lub wklejać na kanałach społecznościowych i stronach internetowych.

Oczywiście nie zabrakło Google Lens. Jak już niejednokrotnie pisałem, tryb ten umożliwia wyszukanie przedmiotów w kadrze w zasobach internetowych, przetłumaczenie tekstu lub zeskanowanie kodu QR.

HDR pozwala na wykonywanie zdjęć w podwyższonej rozpiętości tonalnej. Przydatne przy skrajnie kontrastowych scenach. Poniżej porównanie tej samej sceny z wyłączoną i włączoną funkcją.


Oprogramowanie aparatu umożliwia wykonanie panoramy zarówno zwykłej jak i w 360 stopniach w obu kierunkach w pionie lub poziomie

Tryb nocny pozwala na wykonywanie zdjęć nocnych “z ręki”. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie by skorzystać z trybu manualnego i statywu które dają jeszcze lepsze efekty.





WIDEO
LG G8X ThinQ umożliwia nagrywanie tylną kamerą w rozdzielczości 4k i 1080p, oba w 60 i 30 klatkach na sekundę oraz 720p.
Przedni sensor rejestruje w 1080p i 720p.
Rejestrować można w trybach:
• Zwolnione tempo
• Poklatkowo
• Cine video (z możliwością wykonywania zbliżeń cyfrowych)
• Ręczne wideo (manualny)
Poniżej próbka materiału.
CECHY
Poza aparatem LG G8X ThinQ ThinQ oferuje:
- 6 GB RAM
- 128 GB pamięci wewnętrznej
- dual SIM Hybrydowy pozwalający korzystać z 2 kart SIM lub jednej i karty micro SD
- baterię 4000 mAh, która pozwala na kilkanaście godzin pracy
- mini-jack 3.5mm
- dwa głośniki stereo
- NFC
- przetwornik cyfrowo/analogowy Hi-Fi Quad DTS:X 3D
- obudowa spełnia normy IP68 + MIL-STD 810G co oznacza, że nie straszny jej pył, kurz, zachlapania czy nawet krótkotrwałe zanurzenie w wodzie

PODSUMOWANIE
LG G8X ThinQ Dual Screen to zestaw który zaskakuje. Z jednej strony oferuje funkcjonalność zbliżoną do składanych flagowców, z drugiej unika ich konstrukcyjnych kompromisów związanych z odpornością na zachlapania i pył. Dwa ekrany spisują się świetnie podczas korzystania z programów wymagających wprowadzania tekstu, przy grach oraz kiedy korzystamy z kilku aplikacji równocześnie. Sam smartfon to udana konstrukcja z dobrym aparatem, rewelacyjnym przetwornikiem audio, dwoma głośnikami stereo i sporą baterią. Nie jest to model tani, ale przez wyposażenie dodatkowe mocno wyróżnia się na tle konkurencji, która dodaje już tylko pokrowiec, słuchawki, ładowarkę i kabelek. Jeśli czujesz, że dwa ekrany mogą ci się przydać – warto.
Poniżej dodatkowe sample zdjęciowe.
























Sprzęt do recenzji dostarczyła firma LG.
Link do specyfikacji producenta.