
Tani smartfon z czystym Androidem.
Dolna półka cenowa Nokii to urządzenia, których największą zaletą jest pozbawiony nakładki system operacyjny. Dzięki temu skromne zasoby pamięci czy procesora nie są niepotrzebnie marnowane na procesy w tle.
Czy takim budżetowym telefonem da się robić zdjęcia i jakiej jakości możecie się spodziewać? O tym już za chwilę.
NOKIA 2.3
Ekran wypełnia niemal całą powierzchnię frontu, poza niewielkim wcięciem na kamerę i paskiem na którym umieszczono logo producenta.

Plastikowy tył wygląda niemal jak szczotkowane aluminium i stanowi naprawdę miłą dla oka odmianę po rysujących się pleckach ze szkła. Dzięki temu całość prezentuje się zdecydowanie lepiej niż urządzenia ze średniej półki.

APARAT
Nokia 2.3 posiada dwa tylne aparaty. Główny z matrycą 13 megapikseli i optyką o przysłonie f/2.2 oraz dodatkowo 2 megapiksele z czujnikiem głębi do trybu portretowego.
Przednia kamera ma sensor 5 megapikseli i obiektyw z przysłoną f/2.4.

APLIKACJA
Oprogramowanie aparatu w Nokii 2.3 to chyba najbardziej minimalistyczna apka tego typu jaką dane mi było testować. Poza standardowym zestawem ustawień oferuje tryby:
- Kwadrat
- Zdjęcie
- Plik wideo
- Poklatkowo
- Obiektyw
- Panorama


TRYBY
Dedykowanym trybem do selfie jest Portret, dzięki któremu uzyskamy rozmycie tła. Efekt może nie jest tak spektakularny jak w przypadku droższych modeli, ale już zdjęcia z przedniej kamery wychodzą całkiem nieźle.




Mamy też HDR, rozszerzający przestrzeń tonalną wykonywanych zdjęć, tak by na kontrastowych scenach detale nie ginęły w przepaleniach. Należy jednak pamiętać, że z powodu mniejszej ilości pamięci RAM, wykonywanie HDRów trwa zauważalnie dłużej niż zwykłego zdjęcia. Poniżej przykład z wyłączoną oraz włączoną funkcją.


Jak w przypadku wszystkich modeli z czystym Androidem, panoramy możemy robić w dowolnym kierunku osi pionowej lub poziomej.


W związku z tym, że aplikacja aparatu Nokii 2.3 nie posiada trybu manualnego, nocne zdjęcia wykonywać możemy wyłącznie w trybie automatycznym, co wyraźnie odbija się na ich jakości.



Na koniec wycinki zdjęcia dla zainteresowanych charakterystyką matrycy przy rejestrowaniu detali.


WIDEO
Maksymalna rozdzielczość z jaką rejestrują kamery Nokii 2.3 to 1080p. Poza nią mamy też 720p i możliwość filmowania animacji poklatkowych. Poniżej sample wideo.
CECHY
Poza aparatem Nokia 2.3 oferuje:
- czysty system Android w programie Android One, gwarantującym aktualizacje przez okres 2 lat
- 2 GB RAM
- 32 GB pamięci wewnętrznej i obsługę kart micro SD do 400 GB
- baterię 4000 mAh wystarczającą na ponad 20 godzin pracy
- fizyczny przycisk Asystenta Google
- radio FM
- mini-jack 3.5mm
- czujniki:
oświetlenia zewnętrznego, zbliżeniowy i akcelerometr

PODSUMOWANIE
Nokia 2.3 to ładnie zaprojektowany, budżetowy smartfon z czystym systemem oraz sporą baterią. Fotograficznie spisuje się nieźle, choć z uwagi na bardzo okrojoną aplikację aparatu, dedykowany jest osobom, które nie lubią się bawić ustawieniami. Nie posiada on NFC ani czytnika linii papilarnych, ale za to pozwala na podpięcie słuchawek i ma wbudowane radio FM.
Przy ograniczonym budżecie warto rozważyć, zwłaszcza że niewiele telefonów z tej półki cenowej ma zagwarantowane aktualizacje przez okres dwóch lat. Oczywiście ostateczną decyzję pozostawiam jak zawsze wam.
Poniżej dodatkowe sample zdjęciowe.


























Sprzęt do recenzji dostarczyła firma HMD Global.
Link do specyfikacji producenta.