
Dziś w cyklu fOtOtest budżetowy smartfon od reaktywowanej przez HMD Global Nokii.
Nie ukrywam, że kibicuję marce odkąd pojawiła się ponownie na rynku. Głównie z powodu czystego systemu i udziału w programie Android One, choć metalowa 7 plus spodobała mi się na tyle, że używam jej prywatnie.
NOKIA 3.2
Podobnie jak testowana Moto G7 – Nokia 3.2 posiada ekran z wcięciem na kamerę, wypełniający niemal całą powierzchnię frontową.

Plastikowy tył praktycznie nie różni się wizualnie od szklanych, za to waży mniej i mechanicznie sprawdza się znacznie lepiej w razie upadku czy uderzenia. Oceniam to rozwiązanie zdecydowanie na plus. Podobnie zresztą jak obecność gniazda słuchawkowego. Czytnik linii papilarnych umieszczono pod obiektywem jak w pozostałych modelach Nokii.

APARAT
Aparat tylny Nokii 3.2 to matryca 13 Mpix, obiektyw z przysłoną f/2,2 i AF oraz lampą błyskową. Z przodu mamy matrycę 5 Mpix, f/2,2 z funkcją odblokowywania twarzą.

APLIKACJA
Oprogramowanie aparatu w Nokii 3.2 to chyba najbardziej minimalistyczna apka tego typu jaką dane mi było testować. Poza typowym panelem ustawień oferuje tryby:
- Kwadrat
- Zdjęcie
- Plik wideo
- Poklatkowo
- Obiektyw
- Panorama


TRYBY
W związku z tym, że brak dedykowanego trybu do selfie – autoportrety wykonać możemy wyłącznie przy pomocy zakładki Zdjęcie.

Tryb Obiektyw to nic innego jak Google Lens, umożliwiające identyfikację obiektów w kadrze. Pozwala tłumaczyć teksty, skanować kody QR lub zlokalizować wskazane przedmioty w sklepach internetowych.
Mamy też HDR, rozszerzający przestrzeń tonalną wykonywanych zdjęć, tak by na kontrastowych scenach detale nie ginęły w przepaleniach. Poniżej przykład zdjęć z wyłączoną i włączoną funkcją.


Jak w przypadku wszystkich modeli z czystym Androidem, panoramy możemy robić w dowolnym kierunku osi pionowej lub poziomej.


W związku z tym, że aplikacja aparatu Nokii 3.2 nie posiada trybu manualnego, nocne zdjęcia wykonywać możemy wyłącznie w trybie automatycznym co wyraźnie odbija się na jakości.


Na koniec wycinki zdjęcia dla zainteresowanych charakterystyką matrycy przy rejestrowaniu detali.


WIDEO
Maksymalna rozdzielczość z jaką rejestrują kamery Nokii 3.2 to 1080p. Poza nią mamy też 720p i możliwość filmowania animacji poklatkowych. Poniżej sample wideo.
CECHY
Poza aparatem Nokia 3.2 oferuje:
- czysty system Android w programie Android One, gwarantującym aktualizacje przez okres 2 lat
- 3 GB RAM
- 32 GB pamięci wewnętrznej i obsługę kart micro SD do 400 GB
- baterię 4000 mAh wystarczającą na ponad 20 godzin pracy
- radio FM
- mini-jack 3.5mm
- czujniki: grawitacyjny, oświetlenia zewnętrznego, zbliżeniowy,
przyspieszeniomierz,
biometryczne odblokowywanie twarzą
oraz czytnik linii papilarnych
PODSUMOWANIE
Nokia 3.2 to ładnie zaprojektowany, budżetowy smartfon z czystym systemem, sporą baterią oraz dużym ekranem. Fotograficznie spisuje się nieźle, choć z uwagi na bardzo okrojoną aplikację aparatu, dedykowany jest osobom, które nie lubią się bawić ustawieniami. Przy ograniczonym budżecie warto rozważyć, zwłaszcza że niewiele telefonów z tej półki cenowej ma zagwarantowane aktualizacje przez okres 2 lat.
Poniżej dodatkowe sample zdjęciowe.













Sprzęt do recenzji dostarczyła firma HMD Global.
Link do specyfikacji producenta.