
Oppo odrobiło lekcję.
Chińska firma w końcu zdecydowała się rozszerzyć ofertę na polskim rynku, dzięki czemu, po sprzęcie z tzw. górnej średniej półki, zaczęły pojawiać się też tańsze urządzenia. I to nie byle jakie, bo oferujące rozwiązania, które do tej pory zarezerwowano raczej dla flagowców. Czy warto się nimi zainteresować?
OPPO A52
Niemal bezramkowy front i otwór na kamerę w ekranie to tegoroczny standard. Zaskakuje natomiast czytnik linii papilarnych w bocznym przycisku zasilania. Nie jest to może tak wygodne rozwiązanie jak sensor pod ekranem, ale na pewno bardziej estetyczne niż lokalizacja na “pleckach”.

Tył wykonano z tworzywa do złudzenia przypominającego szkło. Ten zabieg powoduje, że telefon jest lżejszy a obudowa mniej podatna na stłuczenie podczas upadku. Moduł kamer jest na tyle spory że odstaje i do jego ochrony przed porysowaniem niezbędny będzie pokrowiec, który dołączono do zestawu.

APARAT
Tylny moduł aparatów Oppo A52 składa się z:
- aparatu podstawowego z matrycą 12 megapikseli i optyką o przysłonie f/1.7
- ultraszerokątnego obiektywu 119° z przysłoną f/2.2 i sensorem o rozdzielczości 8 megapikseli
- teleobiektywu o przysłonie f/2.4 z dwumegapikselową matrycą
- obiektywu do efektu głebi ostrości z optyką o przysłonie f/2.4 i matrycą o rozdzielczości 2 megapikseli
Przedni sensor ma 8 megapikseli i obiektyw o przysłonie f/2.0.

APLIKACJA
Oppo do swoich urządzeń dołącza intuicyjną aplikację, która oferuje wszystkie niezbędne funkcje. Tryby dostępne dla tylnej kamery:
- Ultra night
- Wideo
- Zdjęcie (automatyczny)
- Portret
- Ekspert (manualny)
- Naklejka
- Obiektyw Google
- Panorama
- Film poklatkowy
- Zwolnione tempo
Dla przedniej natomiast:
- Wideo
- Zdjęcie
- Portret
- Panorama
- Film poklatkowy
- Naklejka

Dla miłośników ustawień manualnych przewidziano tryb Ekpert umożliwiający ręczne ustawienie:
- czułości ISO
- czasu otwarcia migawki
- balansu bieli
- sposobu pomiaru ostrości
- korekty ekspozycji

TRYBY
MIłośnikom selfie polecam tryb Portret, który w urządzeniach Oppo pozwala na uzyskanie naprawdę niezłych i naturanie wyglądających efektów rozmycia tła. Aby pokazać więcej tła lub osób w kadrze, wystarczy tryb panoramy dla przedniej kamery.


Naklejka to nic innego jak bazujące na rozszerzonej rzeczywistości animacje nanoszone na obraz z przedniej lub tylnej kamery.

Nie zabrakło oczywiście trybu Obiektyw Google, który umożliwia wyszukanie przedmiotów w kadrze w zasobach internetowych, przetłumaczenie tekstu lub zeskanowanie kodu QR.

Zakładka odpowiedzialna za cyfrowe filtry, pozwala na fotografowanie ze zmieniającym kolorystykę presetem.

Podobnie jak droższe modele producenta, Oppo A52 może wykonywać również fotografie o rozszerzonym zakresie tonalnym czyli HDR oraz podkręcić kolory funkcją Olśniewający kolor.

Zoom optyczny realizowany za pomocą przełączania między obiektywami pozwala na widoczne na poniższych przykładach powiększenie fragmentu kadru. Od szerokiego kąta po tele.




Tryb panoramy umożliwia wykonywanie łączonych z wielu kadrów zdjęć, niestety wyłącznie od lewej do prawej lub z dołu do góry. Klatki łączone są sprawnie, nawet w przypadku złożonych scen.


Zdjęcia nocne wykonywać możemy w trybach Noc i Ekspert. Pierwszy działa bez użycia statywu, ale manualny pozwala uzyskać najlepszą jakość







Poniżej dołączam wycinek kadru dla zainteresowanych jak matryca Oppo A52 rejestruje detale.


WIDEO
Główna kamera rejestruje wideo w rozdzielczości 4k, 1080p i 720p w 30 klatkach na sekundę. Aparat przedni natomiast w 1080p/30fps. Dodatkowo możemy nagrać film poklatkowy w 1080p lub w zwolnionym tempie w 720p. Poniżej sample.
CECHY
Poza aparatem w Oppo A52 znajdziemy:
- 4 GB RAM
- 64 GB pamięci wewnętrznej i czytnik kart microSD
- baterię 5000 mAh wystarczającą na dwa dni
- funkcję szybkiego ładowania 18W
- dwa głośniki stereo
- gniazdo słuchawkowe mini-jack 3.5mm
- czujniki: geomagnetyczny, światła, zbliżeniowy, żyroskop oraz czytnik linii papilarnych w przycisku zasilania
- NFC
PODSUMOWANIE
Oppo A52 to przemyślana konstrukcja, która pod względem funkcji może śmiało konkurować z droższymi modelami. Poza rozbudowanym modułem aparatów oferuje NFC, gniazdo słuchawkowe, głośniki stereo i baterię która wystarczy na dwa dni. Mimo, że może nie zachwyca jakością wideo to najlepszy wybór na tej półce cenowej. Oczywiście ostateczną decyzję pozostawiam wam.
Poniżej dodatkowe sample zdjęciowe.


































Sprzęt do recenzji dostarczyła firma Oppo.
Link do specyfikacji producenta.