
Mocna średnia półka.
Nie od dziś wiadomo, że najbardziej zacięta walka o konsumenta toczy się tam, gdzie urządzeń sprzedaje się najwięcej. Niedawno do walki o polski rynek dołączyła firma Oppo. Producent, który od pierwszej premiery udowadnia, że w kwestii jakości wykonania i rozwiązań może konkurować nie tylko z chińskimi czy koreańskimi, ale i amerykańskimi markami.
Jak więc prezentuje się najtańszy model drugiej odsłony linii Reno?
OPPO RENO 2Z
Od wyjęcia z pudełka w oczy rzuca się pozbawiony wcięć i wypełniający niemal całą powierzchnię frontu ekran. Wysuwana kamera sprawia, że ramki pozostają cienkie przy proporcjach powierzchni wyświetlacza do obudowy 84.38%.

Tył obudowy wykonano ze szkła 3D Corning Gorilla Glass 6, pod którym umieszczono barwione tworzywo z pionowymi wcięciami powodującymi załamanie światła. Efekt zarówno w przypadku perłowej jak i czarnej wersji kolorystycznej robi naprawdę dobre wrażenie. Smartfon pasuje równocześnie do eleganckich marynarek jak i sportowych spodni czy damskiej torebki.

Powyżej umieszczonych za szkłem obudowy kamer widać charakterystyczny dla serii Reno element czyli O-Dot. To wypustka zabezpieczająca obiektywy i lampę przed otarciem podczas odkładania urządzenia.

Do idealnie zapakowanego zestawu, poza ładowarką, przewodem USB-C oraz słuchawkami, producent dołączył estetyczne etui z imitującego skórę tworzywa.
Posiada ono wcięcie na wysuwaną kamerę i chroni urządzenie przed uszkodzeniem i zarysowaniem podczas noszenia w kieszeni.

APARAT
Tylny sensor Oppo Reno 2Z to 48 megapikseli (skalowane domyślnie do 12), obiektyw o przysłonie 1.7, EIS wspomaganą elektroniczną stabilizacją obrazu i ledową lampą błyskową. Dodatkowa kamera do efektu głębi ostrości trybu portretowego ma 5MP.

Przedni wysuwany aparat to 16 megapikseli i przysłona f/2.0.

APLIKACJA
Oppo do swoich urządzeń dołącza intuicyjną aplikację, która oferuje wszystkie niezbędne funkcje. Tryby dostępne dla tylnej kamery:
- Wideo
- Zdjęcie (Automatyczny)
- Portret
- Noc
- Panorama
- Ekspert (manualny)
- Film poklatkowy
- Zwolnione Tempo
- Google Lens


Dla przedniej natomiast:
- Wideo
- Zdjęcie
- Film poklatkowy
- Panorama

Dla miłośników ustawień manualnych przewidziano tryb Ekpert umożliwiający ręczne ustawienie:
- czułości ISO
- czasu otwarcia migawki
- balansu bieli
- sposobu pomiaru ostrości
- korekty ekspozycji
TRYBY
MIłośnikom selfie polecam tryb Portret, który w urządzeniach Oppo pozwala na uzyskanie naprawdę niezłych i naturanie wyglądających efektów rozmycia tła.

Mocną stroną Reno 2Z są także fotografie o rozszerzonym zakresie tonalnym czyli HDR, który możemy podbić kolory funkcją Dazzle color. Efekty są na tyle dobre, że pozostawiłem tryb włączony na stałe.

Zoom optyczny realizowany za pomocą przełączania między obiektywami pozwala na widoczne na poniższych przykładach powiększenie fragmentu kadru. Od szerokiego kąta po tele i zbliżenie cyfrowe.




Tryb panoramy umożliwia wykonywanie łączonych z wielu kadrów zdjęć, niestety wyłącznie od lewej do prawej lub z dołu do góry. Klatki łączone są sprawnie, nawet w przypadku złożonych scen.


Zdjęcia nocne wykonywać możemy w trybach Noc i Ekspert. Pierwszy działa bez użycia statywu, ale manualny pozwala uzyskać najlepszą jakość



WIDEO
Główna kamera rejestruje wideo w rozdzielczości 4k/30fps, 1080p i 720p 30/60fps. Aparat przedni natomiast w 1080p/30fps. Dodatkowo możemy nagrać film poklatkowy w 1080p lub w zwolnionym tempie w 1080p/120fps i 720p/240fps. Poniżej sample.
CECHY
Poza aparatem w Oppo Reno 2Z znajdziemy:
- 8 GB RAM
- 128 GB pamięci wewnętrznej
- baterię 4000 mAh wystarczającą na ok 9 godzin pracy
- funkcję szybkiego ładowania VOOC Flash Charge 3.0
- gniazdo słuchawkowe mini-jack 3.5mm
- czujniki: geomagnetyczny, światła, zbliżeniowy, żyroskop oraz czytnik linii papilarnych w ekranie
- NFC

PODSUMOWANIE
Oppo Reno 2Z pod względem możliwości kamer to jeden z najlepszych smartfonów ze średniej półki, który trafił do mnie na testy. Idealny do fotografii krajobrazowej, świetnie spisujący się podczas zdjęć nocnych i oferujący dokładnie ten sam naturalny efekt HDR co droższe modele z linii Reno. Do tego wysuwana przednia kamera, szybki ekranowy czytnik linii papilarnych, obsługa NFC i gniazdo słuchawkowe.
Jeśli szukacie czegoś w tym przedziale cenowym, to z czystym sumieniem polecam, choć ostateczną decyzję pozostawiam jak zawsze wam.
Poniżej dodatkowe sample zdjęciowe.



























Sprzęt do recenzji dostarczyła firma Oppo.
Link do specyfikacji producenta.