Muszę przyznać, że nic tak nie cieszy jak wprowadzanie przez producentów zaawansowanych rozwiązań do budżetowych smartfonów. Łatwy dostęp do technologii sprzyja jej upowszechnieniu i jest rzeczywistym dowodem postępu w danej dziedzinie. Jedną z marek, która sukcesywnie wdraża innowacje w tanich urządzeniach jest Motorola. Po serii modeli z matrycami o wysokiej częstotliwości odświeżania, przyszła pora na słynące z głębokiej czerni i żywych kolorów ekrany OLED. Sprawdźmy więc jak Moto G71 5G radzi sobie podczas fotografowania.
MOTO G71 5G
Front telefonu wpisuje się w obecny standard. Wąskie ramki z tworzywa okalają spory ekran z centralnie umieszczonym okrągłym otworem na kamerę frontową. Na lewej krawędzi znajduje się szufladka na karty SIM, a na prawej włącznik, regulacja głośności i przycisk Asystenta Google. Na dolnej krawędzi umieszczono wejście słuchawkowe, gniazdo USB-C oraz głośnik.
Plastikowy tył jest lekki, praktyczny i bardziej odporny na uszkodzenie podczas upadku niż szkło. Niestety błyszczące wykończenie łatwo się rysuje i zbiera odciski palców podczas użytkowania. Na szczęście możemy od razu po zakupie założyć dołączony pokrowiec. W lewym rogu umieszczono wysepkę z aparatami i lampą błyskową, a pod logo czytnik linii papilarnych.
W zestawie poza Moto g71 5G znajdziemy przewód USB-C, ładowarkę, szpilkę do wymiany SIM i przezroczysty pokrowiec z tworzywa sztucznego.
APARAT
Główny moduł aparatów posiada matryce o rozdzielczościach:
- 50 megapikseli w technologii Quad Pixel (efektywne 12 megapikseli) z optyką o przysłonie f/1,8,
- 8 megapikseli z obiektywem ultraszerokokątnym 118° o przysłonie f/2,2,
- 2 megapiksele z makroobiektywem o minimalnej odległości ostrzenia 2,5 cm i optyką o przysłonie f/2,4,
Przednia kamera ma sensor w technologii Quad Pixel o rozdzielczości 16 megapikseli i optykę o przysłonie f/2,25.
APLIKACJA
Moto g71 5G posiada rozbudowaną aplikację aparatu, oferującą łatwy dostęp do zakładek trybów i zaawansowanych ustawień fotografowania i filmowania.
Do wyboru mamy tryby:
- Film,
- Zdjęcie,
- Kolor spotowy (fotograficzny),
- Panorama,
- Filtr na żywo,
- Wycinek zdjęcia,
- Ruchome zdjęcia,
- Ultra-Res,
- Podwójny zapis (fotograficzny),
- Portret,
- Nocne zdjęcia,
- Grupowe selfie,
- Pro (manualny),
- Kolor spotowy (wideo),
- Film poklatkowy,
- Zwolnione tempo,
- Podwójny zapis (wideo).
Oprogramowanie pozwala na definiowanie kolejności zakładek w oknie głównym aplikacji, dzięki czemu najczęściej używane mamy zawsze pod ręką.
Moto g71 5G posiada tryb manualny o nazwie Pro, dający nieco większą swobodę podczas wykonywania zdjęć niż automatyczne presety.
Dla tylnej kamery możemy zdefiniować:
- sposób pomiaru ostrości,
- balans bieli,
- czas otwarcia migawki,
- czułość ISO,
- korektę ekspozycji.
W przypadku kamery przedniej ustawimy:
- sposób pomiaru ostrości,
- balans bieli,
- czas otwarcia migawki,
- czułość ISO,
- korektę ekspozycji.
TRYBY
Tryb Portret występuje obecnie praktycznie na wszystkich urządzeniach. Dzięki niemu można fotografować z efektem małej przysłony i ręcznie dostosować poziom rozmycia tła.
Grupowe selfie to zdjęcie panoramiczne przy użyciu frontowej kamery. Uchwycicie za jego pomocą znacznie więcej niż w podstawowym trybie.
Podwójny zapis umożliwia rejestrowanie obrazu równocześnie przednią i tylną kamerą, by pokazać to co widzimy i nasze reakcje.
Dzięki zakładce Ruchome zdjęcie stworzycie krótkiego gifa lub klip mp4 z serii zdjęć. Na etapie edycji można określić, które elementy kadru mają pozostać nieruchome.
Zoom optyczny realizowany jest poprzez przełączanie między obiektywem szerokokątnym i podstawowym oraz zbliżenie cyfrowe. Poniżej przykład powiększenia uzyskiwanego w ramach tej samej sceny.
Kolor spotowy umożliwia wykonanie czarno-białego zdjęcia lub filmu z pozostawieniem jednego, wybranego wcześniej akcentu barwnego.
Zakładka Google Lens pozwala wyszukiwać przedmioty w kadrze w zasobach internetowych, przetłumaczyć tekst lub zeskanować kod QR.
Filtr na żywo to fotografowanie z automatycznymi presetami zmieniającymi kolorystykę, kontrast, nasycenie i balans bieli.
Oprogramowanie aparatu umożliwia wykonanie panoramy w obu kierunkach zarówno w pionie jak i w poziomie. Ujęcia składowe klejone są bez widocznych przejść tonalnych czy błędów łączenia obiektów. Niestety zdarzają się przepalenia, zwłaszcza przy kontrastowych scenach.
Dzięki funkcji HDR możemy wykonywać zdjęcia w podwyższonej rozpiętości tonalnej. Pozwala to na uzyskanie większej ilości detali w skrajnie jasnych i ciemnych miejscach kadru. Poniżej przykład tego samego ujęcia z wyłączoną i włączoną funkcją.
Dedykowany tryb pozwala na Nocne zdjęcia bez użycia statywu. Jakość jest przeciętna, choć wciąż wystarczająca do publikacji na Instagramie.
Model posiada obiektyw makro uzbrojony w niewielką matrycę, która uniemożliwia uzyskanie sensownych efektów. Zdecydowanie lepiej korzystać z obiektywu głównego.
Poniżej pełny kadr i jego wycinek dla zainteresowanych jak matryca Moto g71 5G rejestruje detale.
WIDEO
Moto g71 5G umożliwia rejestrowanie wideo:
- tylnym aparatem w 1080p (60/30 kl/s),
- przednim aparatem w 1080p (30 kl/s).
Podczas nagrywania możemy wybrać tryby:
- kolor spotowy,
- zwolnione tempo (720p),
- film poklatkowy.
Poniżej krótkie nagranie prezentujące możliwości kamer testowanego modelu.
CECHY
Poza aparatem Moto g71 5G oferuje:
- 6 GB pamięci RAM,
- 128 GB pamięci wewnętrznej,
- obsługę 2 kart nano SIM,
- ekran OLED o 100% pokryciu przestrzeni barwnej DCI-P3,
- baterię 5000 mAh wystarczającą na dwa dni pracy oraz funkcję szybkiego ładowania Turbo Power 30W,
- czytnik linii papilarnych z tyłu obudowy,
- gniazdo słuchawkowe,
- czujniki: zbliżeniowy, światła otoczenia, akcelerometr, żyroskop,
- NFC.
PODSUMOWANIE
Moto g71 5G to tani smartfon ze świetnym ekranem, wydajną baterią i szybkim ładowaniem. Przy dobrych warunkach oświetleniowych da się nim zrobić przyzwoite zdjęcia, a nocą można skorzystać z trybu manualnego. Nieco gorzej jest w przypadku makrofotografii i wideo, bo tu jakość odbiega od modeli z tej samej półki cenowej. Zdecydowanie lepiej się na tym smartfonie ogląda filmy niż je nagrywa. I to wcale nie musi być wada, jeśli ktoś szuka właśnie takiego urządzenia.
Dlatego ostateczny wybór pozostawiam jak zawsze wam.
Poniżej dodatkowe sample wykonane testowanym modelem
Sprzęt do recenzji dostarczyła firma Motorola.
Link do specyfikacji producenta.