Nie ma chyba drugiego producenta, który tak świetnie jak Motorola rozumiałby nie tylko potrzeby użytkownika, ale i relację jakości do ceny. Wielokrotnie udowodnili, że można zrobić stosunkowo tanie urządzenia z pozbawionym nakładek systemem, sporą baterią, dobrym ekranem i niezłym modułem aparatu. Z tym większą ciekawością sięgam więc po ich kolejny model by sprawdzić czy nadal zasługują na miano królów średniej półki.
MOTO G9 PLUS
Jak większość smartfonów w tym roku, Moto g9 plus posiada okrągłe wcięcie w ekranie na kamerę i wąskie ramki. Wolałbym co prawda chowany moduł, ale to pewnie wpłynęłoby na cenę. Na prawej krawędzi znajdziemy włącznik zasilania z czytnikiem linii papilarnych i regulację głośności. Na lewej natomiast dedykowany przycisk przypisany do Asystenta Google.
Tył z tworzywa został wykonany tak by przypominał szkło. Osobiście nie jestem fanem powierzchni łapiących odciski palców i rysy, ale pozostaje mi tą modę po prostu przeczekać. Wysepka z modułem aparatu jest na tyle duża i odstająca, że telefon bez pokrowca będzie się gibał na stole. Całość wygląda nieźle, choć bywało lepiej. Zwłaszcza jeśli w pamięci mamy tył modelu g 5G plus.
W zestawie poza telefonem, słuchawkami, ładowarką i przewodem zakończonym obustronnie USB-C, znajdziemy też etui z tworzywa sztucznego, które zabezpieczy tył i aparat przed porysowaniem.
APARAT
Moduł aparatu oferuje matryce:
- główną o rozdzielczości 64 megapiksele (16 Mpix w technologii Quad Pixel) z optyką o przysłonie f/1,8,
- 8 megapikseli, uzbrojoną w obiektyw ultraszerokokątny 118° o przysłonie f/2.2,
- 2 megapiksele z makroobiektywem o przysłonie f/2.2 z minimalną odległością ostrzenia 2,5 cm,
- 2 megapikseli z czujnikiem głębi ostrości i przysłoną obiektywu f/2.2.
Przedni aparat posiada sensor o rozdzielczości 16 megapikseli i optykę o przysłonie f/2,0.
APLIKACJA
Aplikacja Moto g9 plus nie odbiega od oprogramowania, które znamy z innych modeli producenta. Prosta i intuicyjna, a jednocześnie na tyle rozbudowana, że zadowoli nawet bardziej zaawansowanych miłośników fotografii mobilnej.
Do wyboru mamy tryby tylnej kamery:
- Portret
- Wycinek zdjęcia
- Makro
- Kolor spotowy
- Nocne zdjęcia
- Ruchome zdjęcia
- Panorama
- Ultra-Res (zdjęcie z pełnej rozdzielczościmatrycy)
- Filtr na żywo
- Film makro
- Zwolnione tempo
- Film poklatkowy
Dla przedniego aparatu natomiast:
- Portret
- Kolor spotowy
- Nocne zdjęcia
- Ruchome zdjęcia
- Grupowe selfie
- Filtr na żywo
- Zwolnione tempo
- Film poklatkowy
Moto g9 plus posiada tryb manualny w ustawieniach zarówno przedniej jak i tylnej kamery. Pozwala on na nieco większą swobodę podczas wykonywania zdjęć niż automatyczne presety.
Dla tylnej kamery możliwe jest ręczne ustawienie:
- sposobu pomiaru ostrości
- balansu bieli
- czasu otwarcia migawki
- czułości ISO
- korekty ekspozycji
W przypadku kamery przedniej tryb manualny pozwala na zmianę:
- balansu bieli
- czasu otwarcia migawki
- czułości ISO
- korekty ekspozycji
TRYBY
Fanom selfie dedykowano tryb Portret z efektem małej przysłony i możliwością regulacji stopnia rozmycia tła na fotografiach. Obsługuje go zarówno przednia jak i tylna kamera. Dodatkowo możemy wykonać panoramę, która przyda się przy zdjęciach grupowych.
Wykonanie czarno-białego zdjęcia z pozostawieniem jednego, wybranego wcześniej akcentu barwnego umożliwia tryb kolor spotowy.
Zoom optyczny realizowany jest poprzez przełączanie między kamerami oraz zbliżenie cyfrowe. Poniżej przykład zdjęć wykonanych z tego samego miejsca, przy użyciu obiektywu podstawowego i szerokokątnego.
Zakładka odpowiedzialna za cyfrowe filtry, pozwala na fotografowanie ze zmieniającym kolorystykę presetem.
Oprogramowanie aparatu umożliwia wykonanie panoramy w płaszczyźnie poziomej od lewej do prawej. Ujęcia składowe klejone są bez widocznych przejść tonalnych czy błędów łączenia obiektów.
Dzięki funkcji HDR możemy wykonywać zdjęcia w podwyższonej rozpiętości tonalnej. Pozwala to na uzyskanie większej ilości detali w skrajnie jasnych i ciemnych miejscach kadru. Poniżej przykład tego samego ujęcia z wyłączoną i włączoną funkcją.
Tryb nocny Moto g9 plus umożliwia wykonywanie zdjęć nocnych bez użycia statywu. Jakość jest wystarczająca na potrzeby publikacji na Instagramie, a jeśli zależy nam na lepszych efektach nadal mamy do dyspozycji tryb manualny.
Model posiada dedykowany tryb makro, który uruchamia się gdy fotografowany obiekt znajduje się blisko obiektywu. Poniżej zdjęcie zarejestrowane przy jego pomocy.
Poniżej dołączam nieobrobiony wycinek kadru dla zainteresowanych jak matryca Moto g9 plus rejestruje detale.
WIDEO
Moto g9 plus umożliwia rejestrowanie wideo:
- tylnym aparatem w 4K (30 kl/s),
1080p (60/30 kl/s ze stabilizacją),
720p (60/30 kl/s), - przednim aparatem w 1080p (30 kl/s),
720p (w 30kl/s)
Podczas nagrywania możemy wybrać tryby
- zwolnione tempo
- film poklatkowy
CECHY
Poza aparatem Moto g9 plus oferuje:
- 4 GB pamięci RAM
- 128 GB pamięci wewnętrznej
- obsługę 2 kart SIM lub 1 karty SIM i micro SD (do 1 TB)
- baterię 5000mAh wystarczającą na kilkanaście godzin pracy oraz funkcję szybkiego ładowania Turbo Power
- ekran LTPS obsługujący standard HDR10
- czytnik linii papilarnych w bocznym przycisku zasilania
- gniazdo słuchawkowe
- czujniki: światła otoczenia, zbliżeniowy, akcelerometr, żyroskop, e-kompas
- NFC
PODSUMOWANIE
Moto g9 plus to kolejny udany model ze średniej półki, który poza trybem zdjęć nocnych i obiektywem szerokokątnym oferuje obsługę dwóch kart SIM, pojemną baterię i funkcję szybkiego ładowania. Na uwagę zasługuje też sporych rozmiarów ekran obsługujący standard HDR10 i gniazdo słuchawkowe dla użytkowników lubiących posłuchać sobie radia. Nie jest to może sprzęt, który powali was jakością wideo, ale już zdjęcia robi na całkiem niezłym poziomie. Zwłaszcza przy obecnej cenie katalogowej, która pewnie za chwilę spadnie do poziomu średniej dolnej półki.
Ostateczną decyzję pozostawiam jednak jak zawsze wam.
Poniżej dodatkowe zdjęcia wykonane testowanym smartfonem.
Sprzęt do recenzji dostarczyła firma Motorola.
Link do specyfikacji producenta.