Ponoć najlepsze kąski warto zostawić na koniec, więc dziś przed wami ostatni ze smartfonów zaprezentowanych podczas premiery w Mediolanie – flagowiec Motorola Edge 30 Ultra. Nazwa w tym przypadku jest całkowicie uzasadniona, biorąc pod uwagę, że mamy tu do czynienia z pierwszym urządzeniem z matrycą o czułości 200 megapikseli. Pora sprawdzić jak ta fotograficzna bestia spisuje się podczas zdjęć.
MOTOROLA EDGE 30 ULTRA
Podobnie jak model Fusion, Motorola Edge 30 Ultra ma zakrzywiony ekran z centralnie położonym otworem na obiektyw kamery frontowej. Na prawej krawędzi znajduje się włącznik i regulacja głośności, na dolnej tacka na SIM, gniazdo USB-C i głośnik. Drugi głośnik umieszczono nad ekranem, zapewniając pełną obsługę dźwięku stereo Dolby Atmos.
Szklany tył z Corning Gorilla Glass 5 z powłoką AG jest całkowicie odporny na ślady palców i nawet w białej wersji kolorystycznej prezentuje się niezwykle estetycznie. Wysepkę aparatów ze sporym aparatem głównym umieszczono po lewej stronie. Jego obiektyw jest na tyle duży, że nawet po założeniu dedykowanego etui wystaje poza jego ranty. Dlatego przyszłym użytkownikom zalecam odkładanie telefonu ekranem do dołu.
W pudełku, poza telefonem z fabrycznie zamontowaną na ekranie folią, znalazła się szybka ładowarka, przewód zasilający USB-C oraz przezroczyste etui z poliwęglanu
APARAT
Motorola Edge 30 Ultra jako pierwszy model na świecie wyposażona została w następujące matryce:
- główną o rozdzielczości 200 megapikseli (skalowane do 12 megapikseli w technologii Ultra Pixel) z optyką o przysłonie f/1,9 z optyczną stabilizacją obrazu OIS,
- 50 megapikseli (w technologii Quad Pixel) z obiektywem ultraszerokokątnym Macro Vision o polu widzenia 114° i przysłonie f/2,2,
- 12 megapikseli z teleobiektywem o przysłonie f/1,6.
Z przodu umieszczono 60-megapixelową matrycę w technologii Quad Pixel uzbrojoną w obiektyw o przysłonie f/2,2.
APLIKACJA
Aparaty obsługiwane są przez nową wersję aplikacji, która podobnie jak w wyższych modelach, oferuje rozbudowane ustawienia dla filmowania i fotografowania.
Do wyboru mamy tryby tylnej kamery:
- Nocne zdjęcia,
- Ultra-Res,
- Kolor spotowy (Zdjęcie),
- Portret (Zdjęcie),
- Pro (Manualny),
- Panorama,
- Podwójny zapis,
- Zdjęcie,
- Film,
- Film poklatkowy,
- Zwolnione tempo,
- Podwójny zapis (Wideo),
- Kolor spotowy (Wideo).
Dla przedniego aparatu natomiast:
- Portret,
- Kolor spotowy,
- Zwolnione tempo,
- Film poklatkowy,
- Podwójne nagrywanie.
Ulubione tryby można sobie przenieść na dolną belkę aparatu, by mieć do nich szybki dostęp podczas fotografowania.
Ustawienia manualne znajdują się w zakładce Pro zarówno przedniej jak i tylnej kamery. Pozwalają one na nieco większą swobodę podczas wykonywania zdjęć niż automatyczne presety. Dla tylnej kamery możliwe jest ręczne ustawienie:
- sposobu pomiaru ostrości,
- balansu bieli,
- czasu otwarcia migawki,
- czułości ISO,
- korekty ekspozycji.
W przypadku kamery przedniej tryb manualny pozwala na zmianę:
- balansu bieli,
- czasu otwarcia migawki,
- czułości ISO,
- korekty ekspozycji.
Przesunięcie palcem w dół w każdym z trybów uruchamia dodatkowe menu z najistotniejszymi opcjami.
TRYBY
Tryb Portret z efektem małej przysłony pozwala na regulację stopnia rozmycia tła na fotografiach zarówno przed jak i po ich wykonaniu. Model Ultra pozwala dodatkowo skorzystać z trzech ustawień imitujących ogniskową 35, 50 i 85 mm. Znany z innych urządzeń Motoroli Podwójny zapis daje możliwość fotografowania równocześnie przednią i tylną kamerą.
Zoom optyczny polega na przełączaniu się między obiektywem szerokokątnym, podstawowym i teleobiektywem. Poniżej przykład powiększenia uzyskiwanego w ramach tej samej sceny.
Kolor spotowy umożliwia wykonanie czarno-białego zdjęcia lub filmu z pozostawieniem zdefiniowanego wcześniej koloru.
Dzięki Google Lens wyszukamy przedmioty w kadrze w zasobach internetowych i sklepach, przetłumaczymy tekst lub zeskanujemy kod QR.
Zakładka Filtr na żywo pozwala na fotografowanie ze zmieniającym kolorystykę presetem zarówno przednim jak i tylnymi obiektywami.
Dzięki funkcji HDR wykonamy zdjęcia w podwyższonej rozpiętości tonalnej i uzyskamy więcej detali w skrajnie ciemnych i jasnych partiach kadru. Efekty możecie zobaczyć poniżej.
Oprogramowanie aparatu umożliwia wykonanie panoramy w obu kierunkach płaszczyzny poziomej. Ujęcia składowe klejone są bez widocznych przejść tonalnych czy błędów łączenia obiektów, ale zdarzają się przepalenia przy bardziej kontrastowych ujęciach.
Największe wrażenie zrobił na mnie Tryb nocny, pozwalający na fotografowanie nocą bez użycia statywu. Ujęcia zachowują naturalną kolorystykę i detale bez sztucznego rozjaśniania sceny. Dodatkowym atutem jest to, że tryb działa również dla teleobiektywu.
Ocena efektów jest oczywiście kwestią osobistych preferencji, ale spodobał mi się ten kierunek.
Zdjęcia makro, podobnie jak w pozostałych modelach serii Edge, możemy wykonywać obiektywem szerokokątnym przy użyciu całej matrycy. Poniżej przykładowe ujęcia z zastosowaniem Macro Vision.
Tradycyjnie wrzucam też pełny kadr i jego wycinek bez żadnej obróbki, by pokazać jak matryca Motoroli Edge 30 Ultra rejestruje detale.
WIDEO
Motorola Edge 30 Ultra umożliwia rejestrowanie wideo:
- tylnym aparatem głównym w 8K (30 kl./s),
- tylnym aparatem głównym w 4K (60/30 kl./s),
- tylnym aparatem głównym w 1080p (960,/320/120/60/30 kl./s),
- tylnym aparatem z obiektywem ultraszerokokątnym: 1080p (30 kl./s),
- tylnym aparatem z teleobiektywem: 1080p (30 kl./s),
- przednim aparatem w 4K (30 kl./s),
- przednim aparatem w 1080p (30 kl./s).
Przed nagrywaniem możemy wybrać tryby:
- Zwolnione tempo w 1080p (960/320/120 kl./s),
- Makro w 1080p (30 kl./s),
- Film poklatkowy,
- Podwójne nagrywanie.
Poniżej próbka materiału nagranego testowanym smartfonem.
CECHY
Poza aparatem Motorola Edge 30 Ultra oferuje:
- obsługę dwóch kart nanoSIM 5G,
- 12 GB szybkiej pamięci RAM LPDDR5,
- 256 GB szybkiej pamięci wewnętrznej UFS 3.1,
- baterię 4610 mAh i obsługę szybkiego ładowania przewodowego Turbo Power 125W, bezprzewodowego 50W oraz udostępniania energii 10W,
- ekran pOLED z obsługą HDR10+, działający z częstotliwością 144Hz,
- ekranowy czytnik linii papilarnych,
- port Type-C (kompatybilny z USB 3,1),
- czujniki: światła otoczenia, zbliżeniowy, akcelerometr, e-kompas, SAR,
- powłokę hydrofobową i odporność na pył oraz zachlapania (IP52),
- głośniki stereo obsługujące Dolby Atmos,
- NFC,
- Wsparcie dla platformy Ready For, której działanie opisałem tutaj.
PODSUMOWANIE
Motorola Edge 30 Ultra to pierwszy smartfon z matrycą 200 megapikseli, którego możliwości docenią miłośnicy nocnych zdjęć, portretów i fotografowania krajobrazów. Świetnie radzi sobie też podczas filmowania przednią kamerą, co przyda się podczas wideorozmów i nagrywania materiałów na potrzeby mediów społecznościowych. Ponadto mamy tu topowe podzespoły, szybkie ładowanie przewodowe i bezprzewodowe, rewelacyjny ekran pOLED z częstotliwością odświeżania 144 Hz oraz głośniki stereo, obsługujące Dolby Atmos.
Osobiście, gdybym miał wybierać nowy telefon, przesiadłbym się na ten model. Ostateczną decyzję pozostawiam jednak jak zawsze wam.
Poniżej dodatkowe sample wykonane testowanym smartfonem.
Sprzęt do recenzji dostarczyła firma Motorola.
Link do specyfikacji producenta.