Przez ostatnie lata Motorola ugruntowała swoją pozycję na dolnej i średniej półce cenowej urządzeniami serii E, G i One. W ich szerokiej ofercie można było znaleźć nie tylko tanie smartfony z dużą baterią ale i modele dla miłośników fotografii nocnej, makrofotografii czy video. Brak jednak było sprzętu, który można by nazwać flagowcem. Początkowo obstawiano, że będzie nim nowa Motorola Razr ale szybko okazało się, że bliżej jej do segmentu premium, gdzie niebanalny wygląd jest ważniejszy niż moc podzespołów.
W końcu jednak doczekaliśmy się premiery urządzenia, które miało zaspokoić potrzeby bardziej wymagających klientów i określić kierunek rozwoju marki. Czy warto było czekać? Sprawdźmy jak Motorola Edge spisuje się fotograficznie się na tle konkurencji.
MOTROLA EDGE
Już po wyjęciu z pudełka w oczy rzuca się charakterystyczna konstrukcja tego modelu. Obustronnie zagięty ekran o odświeżaniu 90 Hz sprawia wrażenie pozbawionego bocznych ramek. Znajdują się one za krawędziami wyświetlacza. Wymaga to przyzwyczajenia ale pozwala wygodniej korzystać z dodatkowych funkcji przypisanych brzegom zakrzywionego ekranu. Dodatkowe oprogramowanie Motoroli umożliwia gestami na krawędzi opuścić belkę powiadomień, wrócić do poprzedniej apki lub odpalać dodatkowy panel podręczny z wybranymi przez użytkownika aplikacjami. Nad wyświetlaczem widać górny głośnik, a kamerę frontową umieszczono w okrągłym wycięciu w lewym górnym rogu ekranu. Osobiście wolę wysuwane aparaty, ale przy zastosowanym rozwiązaniu zdecydowanie szybciej działa odblokowywanie twarzą.
Tył z tworzywa sztucznego to moim zdaniem krok we właściwą stronę. Nie dość, że waży mniej niż szklany, to zdecydowanie lepiej zniesie przypadkowy upadek. Osobiście wolałbym karbowaną gumę lub imitację skóry, bo nie łapią odcisków palców i rys tak jak błyszczące powierzchnie.
Do zestawu poza ładowarką, przewodem USB-C i słuchawkami dołączono etui wykonane z przezroczystego tworzywa. Zabezpiecza ono tył i kamery przed zarysowaniem.
APARAT
Z tyłu Motorola Edge posiada matryce:
- 64 megapikseli w technologii Quad Pixel (obraz wyjściowy to 16 megapikseli) oraz optykę z przysłoną f/1,8.
- 16 megapikseli z obiektywem ultraszerokokątnym (117 °) Macro Vision o przysłonie f/2,2
- 8 megapikseli uzbrojone w teleobiektyw o przysłonie f/2,4
Do tego aktywny system mierzenia ostrości ToF(Time of flight) oraz lampę błyskową.
Przedni aparat ma matrycę o rozdzielczości 25 megapikseli w technologii Quad Pixel oraz optykę o przysłonie f/2,0.
APLIKACJA
Aplikacja aparatu Motoroli działa w oparciu o układ znany z urządzeń z czystym Androidem.
Do wyboru mamy tryby tylnej kamery:
- Portret
- Wycinek zdjęcia
- Makro
- Kolor spotowy
- Nocne zdjęcia
- Ruchome zdjęcia
- Panorama
- Ultra Res
- Filtr na żywo
- Film Makro
- Zwolnione tempo
- Film poklatkowy
- Naklejki AR
Dla przedniego aparatu natomiast:
- Portret
- Kolor spotowy
- Nocne zdjęcia
- Ruchome zdjęcia
- Grupowe selfie
- Filtr na żywo
- Zwolnione tempo
- Film poklatkowy
Motorola Edge posiada tryb manualny w ustawieniach zarówno przedniej jak i tylnej kamery. Pozwala on na nieco większą swobodę podczas wykonywania zdjęć niż automatyczne presety.
Dla tylnej kamery możliwe jest ręczne ustawienie:
- sposobu pomiaru ostrości
- balansu bieli
- czasu otwarcia migawki
- czułości ISO
- korekty ekspozycji
W przypadku kamery przedniej tryb manualny pozwala na zmianę:
- balansu bieli
- czasu otwarcia migawki
- czułości ISO
- korekty ekspozycji
TRYBY
Miłośnikom selfie dedykowano tryb Portret. Pozwala on na kontrolę rozmycia tła by przypominało bokeh uzyskiwany przy użyciu obiektywów portretowych. Poniżej przykładowe zdjęcie.
Na fotografiach wykonanych we wspomnianym trybie możemy, w ramach edycji, modyfikować stopień rozmycia oraz zmieniać punkty ostrości.
Grupowe selfie to panoramiczne zdjęcie wykonywane przednią kamerą. Przydatne podczas focenia się ze znajomymi oraz pokazywania wiekszych obiektów w tle.
Wykonanie czarno-białego zdjęcia z pozostawieniem jednego, wybranego wcześniej akcentu barwnego umożliwia opcja kolor spotowy.
Jak we wszystkich urządzeniach Motoroli, tryb panoramy działa w dowolnej płaszczyźnie w pionie i poziomie oraz od lewej i od prawej.
Nie zabrakło też efektów kolorystycznych oferowanych przez Filtr na żywo.
Tryb HDR umożliwia zachowanie większej ilości detali jasnych i ciemnych elementów kadru na zdjęciach kontrastowych scen. Poniżej porównanie zdjęć przed i po włączeniu.
Zoom optyczny zrealizowano stosując przełączanie między obiektywem szerokokątnym, głównym i tele. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie tracimy jakości jak w przypadku interpolacji podczas cyfrowego powiększenia. Poniżej przykłady.
Ruchome zdjęcia to nic innego jak tworzone z fotografii klipy w formacie gif, na których w trakcie edycji możemy zaznaczyć ruchome i nieruchome elementy.
Naklejki AR to obiekty 3D wykorzystujące rozszerzoną rzeczywistość, które możemy umieszczać na zdjęciach i filmach.
Wycinek zdjęcia to opcja dzięki której możemy edytować tło na zdjęciu. Działa podobnie jak tryb portretowy, ale zamiast rozmywać – usuwa tło.

Zarówno dedykowany tryb Nocne zdjęcia jak i ustawienia manualne pozwalają na fotografowanie po zmroku. Jakość jest wystarczająca na potrzeby publikacji w serwisach internetowych. Poniżej przykładowe sample bez obróbki.
Motorolę Edge wyposażono w ultraszerokokątny obiektyw dedykowany makrofotografii. Pozwala on na łapanie ostrości już 2 cm od fotografowanego obiektu i może być używany na trzy sposoby. Możemy ostrzyć z większej odległości w trybie macro, który zapisuje wycinek kadru albo wykorzystać minimalną odległość ostrzenia w trybie automatycznym lub Ultra Res (zapisującym pliki w pełnej rozdzielczości matrycy).
Poniżej wycinek kadru dla zainteresowanych jak matryca testowanego modelu rejestruje detale.
WIDEO
Motorola Edge umożliwia rejestrację wideo:
- tylnym aparatem głównym w 4K (30 kl/s),
1080p (60/30 kl/s),
720P (30 kl/s), - tylnym aparatem ultraszerokokątnym w 1080p (60/30 kl/s),
720P (30 kl/s), - tylnym aparatem makro w 720P (30 kl/s),
- kamerą przednią w 1080p (30 kl/s),
720P (30 kl/s)
Do dyspozycji mamy tryby:
- zwolnione tempo
- film poklatkowy
- film makro
CECHY
Poza aparatem Motorola Edge oferuje:
- czysty system bez spowalniającej nakładki
- ekran OLED 6,7″ FHD+ OLED ze wsparciem standardu HDR10+ oraz częstotliwością odświeżania 90 Hz
- 6 GB RAM
- 128 GB pamięci wewnętrznej i czytnik kart microSD (do 512 GB)
- baterię 4500 mAh która wystarczy na ok 2 dni (przy odświeżaniu na poziomie 60 Hz) oraz obsługę szybkiego ładowania TurboPower 18W
- gniazdo słuchawkowe i obsługę radia FM
- dwa głośniki stereo z technologią firmy Waves
- ekranowy czytnik linii papilarnych
- czujniki: zbliżeniowy, światła otoczenia, akcelerometr, żyroskop
- gesty Moto pozwalające między innymi na uruchomienie funkcji latarki przez potrząśnięcie telefonem lub odrzucenie połączenia przez odłożenie urządzenia ekranem do dołu
- powłoka hydrofobowa odporna na zachlapania
- obsługa sieci 5G
- NFC
PODSUMOWANIE
Motorola Edge to flagowiec w dobrej cenie, który poza niebanalnym wyglądem oferuje bardzo dobrą jakość zdjęć, doskonały ekran HDR o częstotliwości odświeżania 90Hz, głośniki stereo i obsługę sieci 5G. W odróżnieniu od konkurencji, producent wyposażył swoje najwyżej pozycjonowane urządzenie zarówno w czytnik kart microSD jak i wejście słuchawkowe z obsługą radia FM. Całość uzupełnia czysty Android i dodatkowe oprogramowanie odpowiedzialne za obsługę gestów na krawędziach ekranu czy uruchamianie aplikacji po potrząśnięciu telefonem.
Można oczywiście dyskutować, czy zastosowany wyświetlacz nie jest wyłącznie przerostem formy nad treścią, zarzucić mniejszą niż w najdroższych modelach ilość RAMu, brak ładowania bezprzewodowego czy wodoszczelności. Trzeba jednak przyznać, że konstrukcyjne kompromisy przekładają się na koszt urządzenia, które wciąż oferuje ponadprzeciętne możliwości. Jeśli więc szukacie wydajnego smartfona na czystym Androidzie w rozsądnej cenie, to śmiało mogę polecić ten model. Ostateczną decyzję pozostawiam jak zawsze wam.
Poniżej dodatkowe sample zdjęciowe.
Materiał powstał we współpracy z marką Motorola.
Link do specyfikacji producenta.