Kiedy otrzymałem zaproszenie na premierę Motoroli w Mediolanie, nie spodziewałem się tylu nowych urządzeń. Linia Edge wzbogaciła się aż o trzy smartfony skierowane do różnych grup odbiorców. Każdy posiadający unikalne cechy wyróżniające go na tle aktualnej oferty.
Dziś mam wreszcie okazję podzielić się z wami opinią na temat wyjątkowego efektu współpracy z Pantone jakim jest Motorola Edge 30 Neo.
MOTOROLA EDGE 30 NEO
Podobnie jak wersja Pro, Edge 30 Neo ma płaski ekran z centralnie umieszczonym oczkiem kamery frontowej. Na prawej krawędzi umieszczono włącznik i regulację głośności, na dolnej tackę na SIM, gniazdo USB-C i głośnik. Drugi głośnik znajduje się tuż nad ekranem, zapewniając pełną obsługę dźwięku stereo.
Tył z tworzywa do złudzenia przypominającego matowe szkło jest, zgodnie z zapowiedziami, całkowicie odporny na ślady palców. Kolorystyka opracowana we współpracy z Pantone wygląda w połączeniu z zastosowanym materiałem bardzo efektownie i elegancko.
Dodatkowym atutem jest podświetlenie ukryte w krawędzi wysepki aparatów, pełniące funkcję diody powiadomień. Całość wieńczy oznaczenie koloru, stylizowane na wzornik stosowany w poligrafii.
W pudełku poza telefonem znalazła się szybka ładowarka, przewód zasilający USB-C oraz sztywne etui wykonane z poliwęglanu.
APARAT
Motorola Edge 30 Neo wyposażona została w następujące matryce:
- główną o rozdzielczości 64 megapiksele (w technologii Quad Pixel) z optyką o przysłonie f/1,8 z optyczną stabilizacją obrazu OIS,
- 13 megapikseli z obiektywem ultraszerokokątnym Macro Vision o polu widzenia 120° i przysłonie f/2,2,
Z przodu umieszczono 32-megapixelową matrycę w technologii Quad Pixel uzbrojoną w obiektyw o przysłonie f/2,4.
APLIKACJA
Aparaty obsługiwane są przez nową wersję aplikacji, która podobnie jak w wyższych modelach, oferuje rozbudowane ustawienia dla filmowania i fotografowania.
Do wyboru mamy tryby tylnej kamery:
- Nocne zdjęcia,
- Ultra-Res,
- Kolor spotowy (Zdjęcie),
- Portret (Zdjęcie),
- Pro (Manualny),
- Panorama,
- Podwójny zapis,
- Zdjęcie,
- Film,
- Film poklatkowy,
- Zwolnione tempo,
- Podwójny zapis (Wideo),
- Kolor spotowy (Wideo).
Dla przedniego aparatu natomiast:
- Portret,
- Kolor spotowy,
- Zwolnione tempo,
- Film poklatkowy,
- Podwójne nagrywanie.
Ulubione tryby można sobie przenieść na dolną belkę aparatu, by mieć do nich szybki dostęp podczas fotografowania.
Ustawienia manualne znajdują się w zakładce Pro zarówno przedniej jak i tylnej kamery. Pozwalają one na nieco większą swobodę podczas wykonywania zdjęć niż automatyczne presety. Dla tylnej kamery możliwe jest ręczne ustawienie:
- sposobu pomiaru ostrości,
- balansu bieli,
- czasu otwarcia migawki,
- czułości ISO,
- korekty ekspozycji.
W przypadku kamery przedniej tryb manualny pozwala na zmianę:
- balansu bieli,
- czasu otwarcia migawki,
- czułości ISO,
- korekty ekspozycji.
Początkujących miłośników mobilnej fotografii ucieszy zapewne zakładka Pomoc, oferująca szczegółowe informacje na temat wszystkich trybów aplikacji aparatu i ich stosowania.
TRYBY
Tryb Portret z efektem małej przysłony pozwala na regulację stopnia rozmycia tła na fotografiach. Podwójny zapis służy natomiast do ujęć wykonywanych równocześnie przednią i tylną kamerą.
Zoom optyczny polega tu na przełączaniu się między obiektywem szerokokątnym i podstawowym. Poniżej przykład powiększenia uzyskiwanego w ramach tej samej sceny.
Wykonanie czarno-białego zdjęcia lub filmu z pozostawieniem jednego, wybranego wcześniej akcentu barwnego umożliwia tryb kolor spotowy.
Tryb Google Lens umożliwia wyszukanie przedmiotów w kadrze w zasobach internetowych i sklepach, przetłumaczenie tekstu lub zeskanowanie kodu QR.
Zakładka Filtr na żywo pozwala na fotografowanie ze zmieniającym kolorystykę presetem zarówno przednim jak i tylnymi obiektywami.
Dzięki funkcji HDR wykonamy zdjęcia w podwyższonej rozpiętości tonalnej i uzyskamy więcej detali w skrajnie ciemnych i jasnych partiach kadru. Efekty są tak dobre, że praktycznie przez cały czas miałem ten tryb ustawiony na „Auto”.
Oprogramowanie aparatu umożliwia wykonanie panoramy w obu kierunkach płaszczyzny poziomej. Ujęcia składowe klejone są bez widocznych przejść tonalnych czy błędów łączenia obiektów, choć zdarzają się przepalenia przy bardziej kontrastowych ujęciach.
Tryb nocny pozwala na fotografowanie nocą bez użycia statywu. Zdjęcia nie są może tak rozjaśnione jak z konkurencyjnych modeli, ale za to wyglądają bardziej naturalnie i zachowują więcej detali.
Zdjęcia makro, podobnie jak w pozostałych modelach serii Edge, możemy wykonywać obiektywem szerokokątnym przy użyciu całej matrycy. Poniżej przykładowe ujęcia z zastosowaniem Macro Vision.
Tradycyjnie wrzucam też pełny kadr i jego wycinek bez żadnej obróbki, by pokazać jak matryca Motoroli Edge 30 Neo rejestruje detale.
WIDEO
Motorola Edge 30 Neo umożliwia rejestrowanie wideo:
- tylnym aparatem głównym w 1080p (120/60/30 kl./s),
- tylnym aparatem z obiektywem ultraszerokokątnym: 1080p (30 kl./s),
- przednim aparatem w 1080p (60/30 kl./s).
Przed nagrywaniem możemy wybrać tryby:
- Zwolnione tempo w 1080p (120 kl./s),
- Makro w 1080p 60/30 kl./s),
- Film poklatkowy,
- Podwójne nagrywanie.
Poniżej próbka materiału nagranego testowanym smartfonem.
CECHY
Poza aparatem Motorola Edge 30 Neo oferuje:
- obsługę dwóch kart nanoSIM,
- 8 GB pamięci RAM,
- 128 GB pamięci UFS 3.1,
- baterię 4020 mAh i obsługę szybkiego ładowania przewodowego Turbo Power 68W oraz bezprzewodowego 5W,
- ekran pOLED działający z częstotliwością 120Hz,
- ekranowy czytnik linii papilarnych,
- port Type-C (kompatybilny z USB 2.0),
- czujniki: światła otoczenia, zbliżeniowy, akcelerometr, e-kompas, SAR,
- powłokę hydrofobową i odporność na pył oraz zachlapania (IP52),
- głośniki stereo obsługujące Dolby Atmos,
- NFC,
- Wsparcie dla platformy Ready For, której działanie opisałem tutaj.
PODSUMOWANIE
Motorola Edge 30 Neo to lekki, stylowy smartfon o niewielkich rozmiarach, wyposażony w doskonały ekran z częstotliwością odświeżania 120 Hz i głośniki stereo. Zastosowany zestaw kamer umożliwia wykonywanie dobrej jakości zdjęć makro, HDR oraz nocnych. Jest to równocześnie jedno z najtańszych urządzeń obsługujących funkcję ładowania bezprzewodowego.
Jeśli więc szukacie dobrze wycenionego i poręcznego telefonu, to jeden z moich tegorocznych faworytów.
Ostateczną decyzję pozostawiam jednak jak zawsze wam.
Poniżej dodatkowe sample wykonane testowanym smartfonem.
Sprzęt do recenzji dostarczyła firma Motorola.
Link do specyfikacji producenta.