Jeśli chodzi o stabilizację optyczną, to żaden smartfon nie zrobił na mnie takiego wrażenia jak Vivo X60 Pro. Pierwszy raz mogłem z czystym sumieniem napisać, że zastosowany układ działa jak w gimbalu. Nic więc dziwnego, że ciekaw byłem jak spisują się aparaty nowego flagowca tego producenta czyli Vivo X80 Pro.
VIVO X80 PRO
Podobnie jak w X60 Pro, mamy tu zakrzywiony po bokach ekran z centralnie umieszczonym otworem na kamerę. O użytkowych niedogodnościach tego rozwiązania pisałem już wielokrotnie. Wciąż nie udało się wyeliminować rejestrowania dotyku na krawędziach podczas trzymania obudowy. W efekcie regularnie zdarzało mi się dawać polubienia pod losowymi postami na Facebooku podczas przewijania i wysyłać domyślne emoji na Messengerze w trakcie rozmowy. Z czasem pewnie można się do tego przyzwyczaić, ale wygodniej korzysta mi się z płaskich ekranów.
Na prawej krawędzi umieszczono włącznik i przyciski do regulacji głośności a na dolnej wejście USB-C i głośnik.
Tył z matowego szkła wykonano tak, że fakturą przypomina malowane proszkowo aluminium. Dzięki temu nie zbiera odcisków palców i jest mniej podatny na zarysowania. Wysepkę aparatów otoczono lustrzaną powierzchnią, która przydaje się podczas robienia selfie głównym obiektywem. Całość wygląda bardzo efektownie i elegancko.
W zestawie poza Vivo X80 Pro z naklejoną na wyświetlacz folią znajduje się zestaw słuchawkowy, etui z tworzywa imitującego skórę, zasilacz sieciowy, kabel USB typu C oraz szpilka do wymiany kart SIM.
APARAT
Tylny moduł aparatów Vivo X80 Pro posiada trzy matryce o rozdzielczości:
- 50 megapikseli z przysłoną f/1,48 i mechaniczną stabilizacją obrazu,
- 48 megapikseli z obiektywem szerokokątnym o przysłonie f/2,2,
- 12 megapikseli z teleobiektywem o przysłonie f/1,85,
- 8 megapixeli z obiektywem telemakro z przysłoną f/3,4.
Przedni aparat wyposażono w sensor o rozdzielczości 32 megapikseli z optyką o przysłonie f/2,45.
APLIKACJA
Vivo X80 Pro wyposażono w rozbudowaną aplikację aparatu, oferującą tryby:
- Wideo,
- Zdjęcie (automatyczny),
- Zdjęcie na żywo,
- Portret,
- Migawka ruchu,
- Podwójna ekspozycja,
- Panorama,
- Superksiężyc,
- Gwieździste niebo,
- Długa ekspozycja,
- Nocny,
- Pro (manualny),
- Tryb poklatkowy,
- Spowolnienie,
- Widok podwójny,
- Naklejki AR,
- Wysoka rozdzielczość,
- Dokument ultra HD,
- Portret grupowy z AI.
Model posiada tryb Pro, który pozwala na ręczne ustawienie:
- sposobu pomiaru ostrości,
- balansu bieli,
- czasu naświetlania,
- czułości ISO,
- kompensacji ekspozycji.
TRYBY
Fanom selfie dedykowano tryb Portret z efektem małej przysłony i możliwością regulacji stopnia rozmycia tła i wyboru bokehu na fotografiach.
Nie zabrakło też funkcji Obiektyw Google, pozwalającej przetłumaczyć sfotografowany tekst lub wyszukać obiekty w kadrze w zasobach internetowych.
Zoom realizowany jest poprzez przełączanie między tylnymi kamerami. Poniżej przykład powiększenia uzyskiwanego w ramach tej samej sceny.
Zakładka odpowiedzialna za cyfrowe filtry, pozwala na fotografowanie i filmowanie ze zmieniającymi kolorystykę presetami. Ich nazwy potrafią być mylące, więc najlepiej sprawdzić samemu jak wyglądają.
Oprogramowanie aparatu umożliwia wykonanie panoramy w płaszczyźnie poziomej od lewej do prawej. Ujęcia składowe klejone są bez widocznych przejść tonalnych czy błędów łączenia obiektów.
Funkcja HDR pozwala uzyskać więcej detali w skrajnie jasnych i ciemnych partiach kadru. Poniżej przykład tej samej sceny z wyłączoną i włączoną funkcją.
Tryb Długa ekspozycja umożliwia wykonywanie zdjęć nocnych bez użycia statywu. Dzięki zastosowaniu mechanicznej stabilizacji, można stosować dłuższy czas otwarcia migawki niż w przypadku innych modeli i rejestrować smugi świetlne.
Vivo X80 Pro posiada dedykowany obiektyw telemakro, który w połączeniu z matrycą o dużej rozdzielczości pozwala wykonywać zdjęcia dobrej jakości z małej odległości od fotografowanego obiektu.
Poniżej pełny kadr i jego wycinek, ilustrujące jak główna matryca testowanego modelu rejestruje detale.
WIDEO
Vivo X80 Pro umożliwia rejestrowanie wideo:
- tylnym aparatem w 8k (w 30 kl./s),
4k (30/60 kl./s),
1080p (30/60 kl./s i HDR),
720p (30/60 kl./s), - przednim aparatem w 1080p (30/60 kl./s),
720p (w 30kl./s).
Stabilizacja działa w 8k 30 kl./s i niższych, a ultrastabilizacja w 1080p 60 kl./s. Obiektywu szerokokątnego i filtrów można używać wyłącznie dla 1080p 30 kl./s. Podczas nagrywania dostępne są tryby:
- Spowolnienie,
- Tryb poklatkowy.
Poniżej nagranie prezentujące możliwości testowanego modelu.
CECHY
Poza aparatem Vivo X80 Pro oferuje:
- 12 GB szybkiej pamięci RAM LPDDR5,
- 256 GB pamięci wewnętrznej UFS 3,1,
- obsługę 2 kart nano SIM,
- baterię 4700 mAh wystarczającą na cały dzień oraz obsługę szybkiego ładowania przewodowego FlashCharge 80W i bezprzewodowego 50W,
- ekran 2K E5 Ultra Vision w technologii AMOLED z częstotliwością odświeżania 120Hz i obsługujący HDR 10+,
- ultradźwiękowy czytnik linii papilarnych zintegrowany z ekranem,
- czujniki: światła otoczenia, zbliżeniowy, akcelerometr, żyroskop, e-kompas,
- NFC i 5G.
PODSUMOWANIE
Vivo X80 Pro to wszechstronny flagowiec z mechaniczną stabilizacją aparatu głównego, która działa jak profesjonalny gimbal. To idealne rozwiązanie dla osób używających smartfonu do filmowania i fotografowania na długim czasie otwarcia migawki. Dodatkowym atutem są opracowane przy współpracy z marką Zeiss profile kolorystyczne i wzory bokehu w trybie portretowym. Wszystko to uzupełnia spory zapas szybkiej pamięci RAM i wbudowanej oraz doskonały ekran z częstotliwością odświeżania 120 Hz i obsługą standardu HDR10+.
Trochę zawiodły mnie częste przepalenia i nieco zbyt niska ostrość podczas fotografowania w trybie makro. Brak wejścia słuchawkowego powoli staje się normą, więc trudno traktować to jako wadę tego konkretnego modelu.
Wszystko zależy od indywidualnych preferencji i ostateczną decyzję pozostawiam jak zawsze wam.
Poniżej dodatkowe sample zdjęciowe z recenzowanego modelu.
Sprzęt do recenzji dostarczyła firma Vivo.
Link do specyfikacji producenta.