APLIKACJA
Motorola Edge 30 posiada aplikacje aparatu znaną z modelu Edge 30 Pro.
Do wyboru mamy tryby tylnej kamery:
- Kolor spotowy,
- Panorama,
- Filtr na żywo,
- Podwójny zapis,
- Wycinek zdjęcia,
- Ruchome zdjęcia,
- Ultra-Res,
- Skaner,
- Portret (Zdjęcie),
- Nocne zdjęcia,
- Grupowe selfie,
- Pro (Manualny),
- Zdjęcie,
- Film,
- Film poklatkowy,
- Zwolnione tempo,
- Podwójny zapis (Wideo),
- Portret (Wideo),
- Kolor spotowy (Wideo).
Dla przedniego aparatu natomiast:
- Portret,
- Kolor spotowy,
- Nocne zdjęcia,
- Ruchome zdjęcia,
- Grupowe selfie,
- Filtr na żywo,
- Zwolnione tempo,
- Film poklatkowy,
- Podwójne nagrywanie.
Ulubione tryby można sobie przenieść na dolną belkę aparatu, by mieć do nich szybki dostęp podczas fotografowania.
Ustawienia manualne znajdują się w zakładce Pro zarówno przedniej jak i tylnej kamery. Pozwalają one na nieco większą swobodę podczas wykonywania zdjęć niż automatyczne presety. Dla tylnej kamery możliwe jest ręczne ustawienie:
- sposobu pomiaru ostrości,
- balansu bieli,
- czasu otwarcia migawki,
- czułości ISO,
- korekty ekspozycji.
W przypadku kamery przedniej tryb manualny pozwala na zmianę:
- balansu bieli,
- czasu otwarcia migawki,
- czułości ISO,
- korekty ekspozycji.
TRYBY
Tryb Portret z efektem małej przysłony pozwala na regulację stopnia rozmycia tła na fotografiach. Dodatkowo możemy wykonać Grupowe selfie czyli panoramiczne zdjęcie przednim aparatem lub skorzystać z trybu Podwójnego zapisu do ujęć wykonywanych równocześnie przednią i tylną kamerą.
Zoom optyczny polega tu na przełączaniu się między obiektywem szerokokątnym i podstawowym, które w przypadku Motoroli Edge 30 mają matryce o tej samej rozdzielczości. Poniżej przykład powiększenia uzyskiwanego w ramach tej samej sceny.
Wykonanie czarno-białego zdjęcia lub filmu z pozostawieniem jednego, wybranego wcześniej akcentu barwnego umożliwia tryb kolor spotowy.
Ruchome zdjęcia to zapis serii zdjęć w postaci klipu, w którym wybieramy w trakcie edycji ruchome i nieruchome elementy. Całość możemy zapisać w formacie avi lub gif.
Tryb Google Lens umożliwia wyszukanie przedmiotów w kadrze w zasobach internetowych i sklepach, przetłumaczenie tekstu lub zeskanowanie kodu QR.
Zakładka Filtr na żywo pozwala na fotografowanie ze zmieniającym kolorystykę presetem zarówno przednimi jak i tylnymi obiektywami.
Wycinek zdjęcia to opcja, dzięki której możemy edytować tło na zdjęciu. Działa podobnie jak tryb portretowy, ale zamiast rozmywać – usuwa tło. Możemy je później zastąpić w trybie edycji dowolnym zdjęciem lub grafiką.
Dzięki funkcji HDR wykonamy zdjęcia w podwyższonej rozpiętości tonalnej i uzyskamy więcej detali w skrajnie ciemnych i jasnych partiach kadru. I muszę przyznać, że automatyka Motoroli Edge 30 radzi sobie w tej kwestii doskonale. Poniżej przykład zdjęcia zrobionego pod słońce.
Oprogramowanie aparatu umożliwia wykonanie panoramy w obu kierunkach płaszczyzny poziomej. Ujęcia składowe klejone są bez widocznych przejść tonalnych czy błędów łączenia obiektów.
Tryb nocny pozwala na wykonywanie zdjęć nocnych bez użycia statywu. Jakość jest niezła choć na szerokim kącie widać lekką utratę detali na brzegach kadru.
Zdjęcia makro, podobnie jak w Motoroli Edge 30 Pro, możemy wykonywać obiektywem szerokokątnym przy użyciu całej matrycy, która w tym przypadku ma rozdzielczość sensora głównego aparatu. Poniżej przykładowe ujęcia w trybie Macro Vision.
Tradycyjnie wrzucam też pełny kadr i jego wycinek bez żadnej obróbki, by pokazać jak matryca testowanego modelu rejestruje detale.