OPPO to jeden z największych chińskich producentów, który w swojej dwudziestoletniej historii wprowadził całą masę innowacyjnych rozwiązań. Kiedy w 2019 roku pojawili się w Polsce z serią Reno, były to najbardziej charakterystyczne modele na rynku. Głównie z uwagi na specyficzną „płetwę” wysuwanej kamery frontowej i umieszczoną z tyłu obudowy O-dot czyli wypustkę zabezpieczającą obiektyw aparatu przed porysowaniem. Sprawdźmy jak wygląda czwarta generacja tego doskonałego urządzenia.
OPPO RENO4
Niestety producent porzucił najbardziej rozpoznawalne elementy konstrukcyjne serii Reno i czwórka wizualnie nie różni się od smartfonów konkurencji. Ekran otoczony wąskimi ramkami posiada otwór na dwa obiektywy, umiejscowiony w lewym górnym rogu. Na lewej krawędzi znajdziemy regulację głośności, na prawej włącznik a na dolnej wejście USB-C oraz gniazdo słuchawkowe.
Tył z matowego szkła przypomina wizualnie i w dotyku aluminium, choć zdecydowanie nie dorównuje mu trwałością czy odpornością. Warto jednak podkreślić, że nie łapie ani odcisków palców ani rys jak lustrzane powierzchnie stosowane przez konkurencję. Całość prezentuje się estetycznie i bliżej temu modelowi do flagowców niż średniej półki, na której pozycjonuje go przystępna cena.
Poza szybką ładowarką, przewodem USB-C i słuchawkami, w zestawie znajduje się pokrowiec z tworzywa oraz folia ochronna fabrycznie naklejona na ekran.
APARAT
Smartfon wyposażono w matryce:
- podstawową 48 megapikseli z obiektywem o przysłonie f/1.7,
- 8 megapikseli z ultraszerokokątnym obiektywem o przysłonie f/2.2,
- 2 megapiksele z makroobiektywem o przysłonie f/2.4,
- monochromatyczną o rozdzielczości 2 megapikseli z optyką o przysłonie f/2.4.
Przedni moduł aparatu składa się natomiast z 32-megapikselowej matrycy z optyką o przysłonie f/2.4 i oddzielnego układu do efektu głębi ostrości.
APLIKACJA
OPPO Reno4 ma prostą w obsłudze aplikację, która pozwala na szybki dostęp zarówno do podstawowych jak i zaawansowanych ustawień. Nie zapomniano o algorytmach rozpoznawania sceny automatycznie dobierających parametry do warunków czy możliwości wyboru kodowania wideo. Jest nawet możliwość korekcji zniekształceń w trybie pionowym.
Do wyboru mamy tryby:
- Ultra Night
- Wideo
- Zdjęcie
- Portret
- Skaner Tekstu
- Film poklatkowy
- Google Lens
- Panorama
- Zwolnione tempo
- Naklejka
- Ekspert
- Extra HD
OPPO Reno4 posiada tryb manualny, który pozwala na nieco większą swobodę podczas wykonywania zdjęć niż automatyczne presety.
Możliwe jest ręczne ustawienie:
- czułości ISO
- czasu otwarcia migawki
- balansu bieli
- sposobu pomiaru ostrości
- korekty ekspozycji
TRYBY
Fanom selfie dedykowano tryb Portret imitujący efekt małej przysłony i umożliwiający regulację stopnia rozmycia tła na fotografiach. Obsługuje go zarówno przednia jak i tylna kamera. Dodatkowo możemy skorzystać z filtrów upiększających, naklejek lub przenoszenia mimiki fotografowanej osoby na animowany avatar.
Zoom optyczny realizowany jest poprzez przełączanie między kamerami oraz zbliżenie cyfrowe teleobiektywu. Poniżej przykład powiększenia uzyskiwanego w ramach tej samej sceny dla obiektywu ultraszerokokątnego, podstawowego i cyfrowego powiększenia.
Zakładka odpowiedzialna za cyfrowe filtry, pozwala na fotografowanie ze zmieniającym kolorystykę presetem.
Oprogramowanie aparatu posiada funkcję panoramy wykonywanej w obu kierunkach płaszczyzny poziomej. Ujęcia składowe klejone są poprawnie, choć zdarzają się błędy w łączeniu jeśli mamy barierki lub poręcze ciągnące się przez dłuższy fragment kadru.
Dzięki funkcji HDR możemy wykonywać zdjęcia w podwyższonej rozpiętości tonalnej, umożliwiającej uzyskanie większej ilości detali w skrajnie jasnych i ciemnych partiach kadru. Aplikacja OPPO dodatkowo posiada funkcję wzmocnienia kolorów juz na etapie fotografowania. Poniżej przykład.
Tryb nocny umożliwia wykonywanie zdjęć nocnych bez użycia statywu. Jakość jest wystarczająca na potrzeby publikacji na Instagramie, a jeśli zależy nam na lepszych efektach nadal mamy do dyspozycji tryb manualny.
Podobnie jak testowany OPPO A53, Reno4 posiada obiektyw makro, którego tryb automatycznie uruchamia się gdy fotografowany obiekt znajduje się blisko obiektywu. Niestety jakość zdjęć z tak małej matrycy średnio nadaje się do publikacji nawet na Instagramie. Zdecydowanie lepiej spisuje się główny aparat.
Poniżej dołączam wycinek kadru. dla zainteresowanych jak matryca testowanego modelu odwzorowuje detale.
WIDEO
OPPO Reno4 umożliwia rejestrowanie wideo:
- tylnym aparatem w 4K (30 kl/s),
1080p (60/30 kl/s ze stabilizacją),
720p (60/30 kl/s), - przednim aparatem w 1080p (30 kl/s),
720p (w 30kl/s).
Nagrywać możemy również w trybach
- zwolnione tempo (z możliwością wyboru prędkości),
- film poklatkowy.
CECHY
Poza aparatem OPPO Reno4 oferuje:
- 8 GB pamięci RAM,
- 128 GB pamięci wewnętrznej,
- obsługę 2 kart SIM i micro SD,
- baterię 4015 mAh wystarczającą na dzień pracy oraz obsługę szybkiego ładowania VOOC 4.0 (5V6A), PD (5V3A), QC (5V2A),
- ekranowy czytnik linii papilarnych i rozpoznawanie twarzy,
- gniazdo słuchawkowe,
- głośniki stereo,
- czujniki: światła, zbliżeniowy, geomagnetyczny, czujnik G, krokomierz,
- NFC
PODSUMOWANIE
OPPO Reno4 to wszechstronny, świetnie zaprojektowany model z niezłym aparatem, którego jedynym mankamentem jest przeciętny obiektyw makro. Poza funkcjami fotograficznymi oferuje ekranowy czytnik linii papilarnych, szybkie ładowanie i głośniki stereo. Ponadto obsługę dwóch kart SIM i micro SD oraz funkcję klonowania aplikacji społecznościowych, by działały równolegle niezależnie od siebie. Do tego cena jest obecnie na tyle przystępna, że mogę śmiało polecić ten sprzęt każdemu kto szuka nowego telefonu. Oczywiście ostateczną decyzję pozostawiam jak zawsze wam.
Poniżej dodatkowe zdjęcia wykonane testowanym modelem.
Sprzęt do recenzji dostarczyła firma OPPO.
Link do specyfikacji producenta.