Realme na polskim rynku zagościło stosunkowo niedawno, ale już zdążyło nieźle namieszać. Głównie za sprawą dobrze wycenionych smartfonów z niezłą specyfikacją i dobrym aparatem. Poprzednio miałem okazję zapoznać się z ósemką, a dziś przyszła pora na pogromcę flagowców czyli model GT Neo 2.
REALME GT NEO 2
Urządzenie wyposażono w spory ekran z okrągłym otworem na kamerę otoczony wąskimi ramkami. Na prawej krawędzi umieszczono przycisk zasilania, na lewej regulację głośności, a na dolnej tackę na karty SIM oraz port USB-C i głośnik.
Tył wykonany z 7 warstw nanolaminatu o matowej powierzchni jest, jak na standardy realme, wręcz minimalistyczny. Zwłaszcza, gdy porównamy go do ósemki ozdobionej hasłem „Dear to leap”, czy żółtego modelu GT. Taka oszczędna estetyka ma jednak swoich fanów, a materiał jest lekki, dobrze odprowadza ciepło i nie zbiera odcisków palców.
W zestawie poza realme GT Neo 2 znajdziemy zasilacz sieciowy, kabel USB typu C, szpilkę do wymiany SIM oraz folię na wyświetlacz i ochronne etui z tworzywa.
APARAT
Moduł aparatu realme GT Neo 2 składa się z matryc o rozdzielczości:
- 64 megapikseli (skalowane do 16) z optyką o przysłonie f/1,8,
- 8 megapikseli z obiektywem szerokokątnym o przysłonie f/2,3 i polem widzenia 119°,
- 2 megapiksele z obiektywem makro/tele o przysłonie f/2,4.
Przedni aparat wyposażono natomiast w sensor o rozdzielczości 16 megapikseli z optyką o przysłonie f/2.5 i polem widzenia 78°.
APLIKACJA
Układ kamer realme GT Neo 2 obsługiwany jest przez rozbudowaną aplikację, oferującą tryby:
- Ultra Night,
- Wideo (automatyczny),
- Zdjęcie (automatyczny),
- Portret,
- 64M,
- Tryb gwiaździsty,
- Dual-view video,
- Zwolnione tempo,
- Film poklatkowy,
- Film (manualny),
- Ekspert (manualny),
- Panorama,
- Skaner Tekstu,
- Ultra Makro,
- Ulica.
Tryb manualny zdjęć nazwano Expert i umożliwia on ręczne ustawienie:
- czułości ISO,
- czasu naświetlania,
- balansu bieli,
- sposobu pomiaru ostrości,
- korekty ekspozycji.
Co ważne, można z tych ustawień korzystać zarówno z obiektywem podstawowym jak i szerokokątnym.
TRYBY
Tryb Portret pozwala wykonywać zdjęcia z rozmyciem tła przypominającym bokeh obiektywu portretowego.
Zoom realizowany jest poprzez przełączanie między tylnymi kamerami oraz zbliżenie cyfrowe. Poniżej przykład powiększenia uzyskiwanego w ramach tej samej sceny.
Google Lens umożliwia wyszukanie przedmiotów ze zdjęcia w zasobach internetowych, zeskanowanie kodu QR lub skopiowanie i przetłumaczenie tekstu.
Zakładka odpowiedzialna za cyfrowe filtry czyli Styl, pozwala na fotografowanie i filmowanie ze zmieniającymi kolorystykę presetami.
Nie zabrakło oczywiście funkcji odpowiedzialnej za panoramy, które możemy wykonywać w płaszczyźnie poziomej od lewej do prawej. Ujęcia składowe klejone są bez widocznych przejść tonalnych czy błędów łączenia obiektów.
Zakładka odpowiedzialna za zdjęcia HDR pozwala fotografować w podwyższonej rozpiętości tonalnej. Dzięki temu widać więcej detali w skrajnie jasnych i ciemnych partiach kadru. Poniżej przykład tej samej sceny z wyłączoną i włączoną funkcją.
Tryb Ultra Night umożliwia wykonywanie zdjęć nocnych bez użycia statywu. Jakość jest wystarczająca na potrzeby publikacji na Instagramie, a jeśli zależy nam na lepszych efektach nadal mamy do dyspozycji tryb manualny. Co ciekawe, producent wyposażył aplikację również w dedykowany preset do zdjęć na długim czasie ekspozycji o nazwie „Tryb gwieździstego nieba”.
Realme GT Neo 2 posiada dedykowany obiektyw makro, działający w trybie Ultra Makro. Z powodu niewielkiej rozdzielczości, zdjęcia nadają się jednak wyłącznie do publikacji na Instagramie.
Poniżej pełny kadr i jego wycinek, ilustrujący jak matryca testowanego modelu rejestruje detale.
WIDEO
Realme GT Neo 2 umożliwia rejestrowanie wideo:
- tylnym aparatem w 4K (30 kl./s),
1080p ze stabilizacją(60/30 kl./s),
720p (60/30 kl./s), - przednim aparatem w 1080p (30/60 kl./s),
720p (w 30kl./s).
Nagrywać możemy również w trybach
- Zwolnione tempo (1080p w 120/240 kl./s, 720p w 240/960 kl./s),
- Film poklatkowy,
- Film poklatkowy z efektem tilt-shift,
- Film (manualny),
- Film z dwóch kamer.
Poniżej możecie zobaczyć próbki wideo z testowanego modelu.
CECHY
Poza aparatem realme GT Neo 2 oferuje:
- 8/12 GB pamięci RAM,
- 128/256 GB szybkiej pamięci wewnętrznej UFS 3.1,
- obsługę 2 kart nano SIM 5G oraz micro SD,
- baterię 5000 mAh wystarczającą na niemal dwa dni intensywnej pracy oraz przewodowe szybkie ładowanie SuperDart 65W, pozwalające naładować telefon w 36 minut,
- ekran AMOLED E4 z częstotliwością odświeżania 120 Hz, częstotliwością odczytu dotyku na poziomie 600 Hz, nasyceniem 106% NTSC i pokryciem 100% palety kolorów DCI-P3,
- głośniki Dual Stereo oparte na technologii Dolby Atmos,
- tryb GT 2.0 dedykowany grom,
- czytnik linii papilarnych zintegrowany z ekranem,
- czujniki: indukcji magnetycznej, światła, zbliżeniowy, przyspieszenia, żyroskop,
- NFC.
PODSUMOWANIE
Realme GT Neo 2 to świetnie wyceniony model, oferujący wysoką wydajność, błyskawiczne ładowanie i doskonały ekran. Poza niezłą jakością zdjęć i rozbudowaną aplikacją, mamy tu zapas szybkiej pamięci wewnętrznej i RAM, ekranowy czytnik linii papilarnych, NFC oraz obsługę dwóch kart nano SIM 5G. Jako mankamenty wskazałbym brak wejścia słuchawkowego i przeciętną jakość zdjęć z makroobiektywu, zamiast którego lepiej używać obiektywu głównego. Jeśli te aspekty mają dla was drugorzędne znaczenie, to zdecydowanie warto rozważyć ten model.
Ostateczną decyzję pozostawiam jednak jak zawsze wam.
Poniżej dodatkowe sample zdjęciowe z recenzowanego modelu.
Sprzęt do recenzji dostarczyła firma Realme.
Link do specyfikacji producenta.