Podobnie jak wielu producentów, Sony wielokrotnie zmieniało na przestrzeni lat swoją strategię rynkową. Z marki eksperymentującej z funkcjami i obudową telefonów komórkowych, stało się jednym z najbardziej zachowawczych graczy na rynku. Podczas gdy konkurencja prześcigała się w odchudzaniu ramek, japoński gigant jakby na przekór oczekiwaniom umieszczał szeroki pasek nad i pod ekranem, nawet w najdroższych modelach. Dopiero niedawno zaczęło się to zmieniać.
SONY XPERIA L4
Dla fanów Sony, obudowa L4 to zerwanie z klasyczną stylistyką serii i krok w kierunku obowiązujących trendów. Wąskim ramkom towarzyszy półokrągłe wcięcie na kamerę na środku górnej krawędzi ekranu. Osobiście uważam, że to bardziej estetyczne rozwiązanie niż otwór w rogu, choć nie tak praktyczne jak wysuwany aparat.
Matowy tył wykonany z tworzywa prezentuje się znacznie lepiej niż szklane plecki łapiące odciski palców. Mimo sporego ekranu, proporcje sprawiają że smartfon świetnie leży w dłoni. Całość wygląda elegancko i nie odbiega od obecnych standardów.
Poza smartfonem w pudełku znajdziemy słuchawki, ładowarkę i przewód USB-C. Producent niestety nie zdecydował się dodać żadnego dedykowanego pokrowca.
APARAT
Sony Xperia L4 posiada trzy tylne aparaty z matrycami:
- 13 megapikseli i optyką o ogniskowej 26mm, polu widzenia 76° z przysłoną f/2.0,
- 5 megapikseli i ultraszerokokątnym obiektywem 17mm z polem widzenia 117° i przysłoną f/2.2
- 2 megapiksele z optyką o przysłonie 2.4 do efektu głębi ostrości
Przednia kamera ma matrycę o rozdzielczości 8 megapikseli i obiektyw o polu widzenia 78° z przysłoną f/2.0
APLIKACJA
W przypadku modelu Xperia L4 mamy do czynienia z minimalistyczną aplikacją aparatu, opartą całkowicie o automatykę i presety tematyczne. Zdjęcia wykonuje się w trybach:
- Automatyczny
- Autoportret
- Panorama
Dodatkowo w trybie automatycznym możemy zdefiniować z góry scenerię:
- Nocny Widok
- Nocny Portret
- Plaża
- Śnieg
- Sport
- Przyjęcie
- HDR
- Fajerwerki
Jeśli tego nie zrobimy – aplikacja dobierze ją sobie sama.
Podobnie jest w przypadku nagrywania wideo, gdzie wybrać możemy scenerie:
- Portret
- Pejzaż
- Nocny widok
- Plaża
- Śnieg
- Sport
- Przyjęcie
TRYBY
Fanom selfie dedykowano tryb Autoportret z efektem małej przysłony i możliwością regulacji stopnia rozmycia tła na fotografiach.
Dodatkowo posiada on możliwość korekty takiej jak Gładka skóra, czy powiększenie oczu. Efekty bywają komiczne.
Zoom optyczny realizowany jest poprzez przełączanie między kamerami oraz zbliżenie cyfrowe teleobiektywu. Poniżej przykład powiększenia uzyskiwanego w ramach tej samej sceny.
Oprogramowanie aparatu umożliwia wykonanie panoramy w płaszczyźnie poziomej od lewej do prawej. Ujęcia składowe klejone są poprawnie, choć zdarza się ustawić ekspozycję na najciemniejszy punkt i przepalić jaśniejsze partie zdjęcia.
Dzięki funkcji HDR możemy wykonywać zdjęcia w podwyższonej rozpiętości tonalnej, co pozwala uzyskać więcej detali w kontrastowej scenerii. Poniżej porównanie tego samego kadru z wyłączoną i włączoną funkcją.
Tryb Nocny widok umożliwia wykonywanie zdjęć nocnych bez użycia statywu, ale jakość jest stosunkowo słaba. Niestety nie ma tu trybu manualnego pozwalającego na wydłużenie czasu ekspozycji przy niskim ISO.
Poniżej dołączam pełny kadr i jego wycinek dla zainteresowanych jak matryca Xperii L4 rejestruje detale.
WIDEO
Sony Xperia L4 umożliwia rejestrowanie wideo:
- tylnym aparatem w 1080p (30 kl/s ze stabilizacją),
720p (30 kl/s), - przednim aparatem w 1080p (30 kl/s),
720p (w 30kl/s)
Poniżej próbka materiału nagranego telefonem.
CECHY
Poza aparatem Xperia L4 oferuje:
- 3 GB pamięci RAM
- 64 GB pamięci wewnętrznej
- obsługę 2 kart SIM lub karty SIM i microSDXC do 512 GB
- baterię 3580mAh wystarczającą na niemal cały dzień pracy oraz funkcję szybkiego ładowania USB Power Delivery
- czytnik linii papilarnych
- wejście słuchawkowe
- NFC
PODSUMOWANIE
Sony Xperia L4 to skromnie wyposażony smartfon z podstawowymi funkcjami. Da się nim zrobić poprawne zdjęcia przy dobrych warunkach oświetleniowych, posiada NFC, szybki czytnik linii papilarnych i wejście słuchawkowe. Nie da się jednak ukryć, że zarówno aplikacji aparatu jak i specyfikacji bliżej do dużo tańszych telefonów z dolnej półki. Za tysiąc złotych można obecnie wybrać znacznie lepsze urządzenie, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę zeszłoroczne modele. Dlatego nawet zagorzałym fanom Sony radziłbym wstrzymać się z zakupem L4 aż stanieje lub poszukać czegoś innego.
Ostateczną decyzję pozostawiam jak zawsze wam.
Poniżej dodatkowe sample zdjęciowe.
Sprzęt do recenzji dostarczyła firma Sony.
Link do specyfikacji producenta.