Xiaomi to jedna z najszybciej zyskujących popularność na naszym rynku marek. Głównie z uwagi na spore portfolio urządzeń o bardzo dobrym stosunku parametrów i możliwości do ceny.
Dziś przyszła kolej na sprawdzenie jak spisuje się ich flagowiec – Xiaomi 11T Pro.
XIAOMI 11T PRO
Xiaomi 11T Pro posiada standardowy front z centralnie umieszczonym okrągłym wcięciem na kamerę i wąskimi ramkami. Na prawej krawędzi umieszczono przycisk zasilania oraz regulację głośności, na dolnej tackę dual SIM i jeden z dwóch głośników. Drugi znajdziemy na górnej krawędzi.
Tył wykonany z tworzywa imitującego szczotkowane aluminium to dobry kierunek, choć zdecydowanie lepiej prezentowałby się z nawet minimalną fakturą materiału zamiast gładkiej powierzchni. Nadal jest jednak bardziej praktyczne niż ciężkie i podatne na uszkodzenia mechaniczne szkło. Wysepkę modułu aparatów zdominowały soczewki obiektywu podstawowego i szerokokątnego, między którymi umieszczono soczewkę telemakro.
W zestawie poza smartfonem znajduje się zasilacz sieciowy, kabel USB typu C, przejściówka typu C do słuchawek 3,5 mm, szpilka do wymiany SIM oraz futerał z tworzywa.
APARAT
Imponujący moduł aparatu Xiaomi 11T Pro składa się z matryc o rozdzielczości:
- 108 megapikseli (skalowane do 27) z optyką o przysłonie f/1,75,
- 8 megapikseli z obiektywem ultraszerokokątnym o przysłonie f/2,2 i FOV 120°,
- 5 megapikseli z obiektywem telemakro o przysłonie f/2,4.
Przedni aparat wyposażono w sensor o rozdzielczości 16 megapikseli z optyką o przysłonie f/2,45.
APLIKACJA
Xiaomi 11T Pro wyposażono w znaną z poprzednich flagowców producenta aplikację, która poza podstawowymi zakładkami posiada funkcje dedykowane konkretnym gatunkom fotografii i wideo
Do wyboru mamy tryby tylnej kamery:
- Zwolnione tempo
- Wideo
- Zdjęcie
- Noc
- Pro
- Panorama
- Portret
- Klonowanie
- Długi czas ekspozycji
- 108M
- Krótkie wideo
- Podwójne wideo
- Poklatkowy
- Dokumenty
- Videoblog
Model posiada tryb Pro, który pozwala na ręczne ustawienie:
- sposobu pomiaru ostrości,
- balansu bieli,
- czasu otwarcia migawki,
- czułości ISO,
- korekty ekspozycji.
Do dyspozycji początkujących fotografów jest też świetny Samouczek, dzięki któremu można zapoznać się z podstawowymi pojęciami z zakresu fotografii.
TRYBY
Miłośników selfie ucieszy bardzo dobrze działający tryb Portret z efektem małej przysłony. Możemy w nim regulować stopień rozmycia tła na fotografiach zarówno przed jak i po wykonaniu zdjęcia.
Zoom realizowany jest poprzez przełączanie między trzema tylnymi kamerami oraz zbliżenie cyfrowe. Poniżej przykład powiększenia uzyskiwanego w ramach tej samej sceny.
Klonowanie to nakładanie na siebie kilku zdjęć lub sekwencji filmowych. Pozwala to uzyskać efekty takie jak poniżej lub zaprezentowane w materiale prezentującym możliwości wideo tego modelu.
Zakładka odpowiedzialna za cyfrowe filtry, pozwala na fotografowanie i filmowanie ze zmieniającymi kolorystykę presetami.
Oprogramowanie aparatu umożliwia wykonanie panoramy w płaszczyźnie poziomej od lewej do prawej. Ujęcia składowe klejone są bez widocznych przejść tonalnych czy błędów łączenia obiektów.
Funkcja HDR pozwala wykonywać zdjęcia w podwyższonej rozpiętości tonalnej. Dzięki temu widać więcej detali w skrajnie jasnych i ciemnych partiach kadru. Poniżej przykład tej samej sceny z wyłączoną i włączoną funkcją.
Tryb Noc umożliwia wykonywanie zdjęć nocnych bez użycia statywu. Jakość jest wystarczająca na potrzeby publikacji na Instagramie, a jeśli zależy nam na lepszych efektach nadal mamy do dyspozycji tryb manualny. Co ciekawe, producent wyposażył aplikację również w dedykowane presety do zdjęć na długim czasie ekspozycji. Można dzięki nim fotografować nocą smugi świetlne, a za dnia ruch wody.
Model posiada dedykowany obiektyw makro, działający w trybie Super Makro. Jakość jest niezła, ale z powodu niewielkiej rozdzielczości, zdjęcia nadają się wyłącznie do publikacji w internecie.
Poniżej przykładowy wycinek kadru, ilustrujący jak matryca Xiaomi 11T Pro rejestruje detale.
WIDEO
Model umożliwia rejestrowanie wideo:
- tylnym aparatem w 8K (30 kl./s), 4K (60/30 kl./s), 1080p (60/30 kl./s),
720p (60/30 kl./s), - przednim aparatem w 1080p (30/60 kl./s),
720p (w 30kl./s)
Nagrywać możemy również w trybach
- Zwolnione tempo (1080p w 120kl./s i 720p w 240 kl./s),
- Poklatkowy,
- Videoblog,
- Krótkie wideo,
- Podwójne wideo,
- Klonowanie.
Poniżej nagranie prezentujące możliwości testowanego modelu.
CECHY
Poza aparatem Xiaomi 11T Pro oferuje:
- 8/12 GB pamięci RAM LPDDR5,
- 128/256 GB szybkiej pamięci wewnętrznej UFS 3.1,
- obsługę 2 kart nano SIM,
- baterię 5000 mAh wystarczającą na cały dzień oraz przewodowe ładowanie Xiaomi HyperCharge 120W,
- ekran AMOLED DotDisplay działający z częstotliwością 120Hz, obsługujący standard HDR10 i technologię MEMC,
- czytnik linii papilarnych zintegrowany z przyciskiem zasilania,
- czujniki: światła otoczenia, zbliżeniowy, akcelerometr, żyroskop, kompas elektroniczny, silnik liniowy, emiter podczerwieni,
- głośniki stereo Harman Kardon,
- NFC.
PODSUMOWANIE
Xioami 11T Pro to kolejny wydajny flagowiec z błyskawicznym ładowaniem, oferujący całą gamę trybów dedykowanych zarówno fotografii jak i wideo. Jego główne atuty to bardzo wysoka wydajność procesora, sporo szybkiej pamięci RAM i świetny ekran z częstotliwością odświeżania 120 Hz. Jakość zdjęć jest niezła, choć zdecydowanie widać że nacisk przy projektowaniu tego modelu położono na szybkie działanie.
Fotograficznie znacznie lepiej radził sobie testowany wcześniej Mi 11, który przewyższa 11T Pro zarówno w kwestii nocnej fotografii jak i makro. Nie ma on jednak Xiaomi HyperCharge, ani wariantu z 12GB RAM i jest o kilkaset zł droższy. Ostateczną decyzję pozostawiam więc jak zawsze wam.
Poniżej dodatkowe sample zdjęciowe z recenzowanego modelu.
Sprzęt do recenzji dostarczyła firma Xiaomi.
Link do specyfikacji producenta.