W poprzednich wpisach omówiliśmy sobie podstawy kompozycji i kadrowania oraz główne gatunki fotografii mobilnej. Dziś chciałbym poświęcić chwilę osprzętowi i rekwizytom, których zakup warto rozważyć, jeśli interesują was bardziej kreatywne zastosowania aparatu w telefonie.
AKCESORIA DO ZDJĘĆ SMARTFONEM
Poniższe zestawienie to subiektywnie dobrana zawartość mojego plecaka podczas plenerów fotograficznych czy testów sprzętowych. Czytając należy pamiętać, że nie musicie od razu kupować wszystkiego na raz i że nie wszystkich tych elementów potrzebujecie do każdego rodzaju fotografii.
ETUI
Na początek niby oczywista rzecz, której nadal wiele osób nie używa. Etui nie jest może tak estetyczne jak „goła” obudowa, ale gdy planujemy używanie statywu, dodatkowa ochrona obudowy jest konieczna. Ciasny uchwyt może bowiem z łatwością porysować delikatny telefon. Do części urządzeń podstawowy pokrowiec znajdziecie w zestawie, do innych trzeba go dokupić oddzielnie.
Przed zakupem należy sprawdzić czy wybrana obudowa po założeniu nie zasłania obiektywów aparatu i lampy błyskowej oraz czy macie swobodny dostęp do przycisków. Z dedykowanymi akcesoriami producenta telefonu nie ma tego problemu (zawsze pasują idealnie), ale ich cena bywa bardzo wysoka, a wybór kolorów i wzorów niewielki.
POWER BANK
Tu raczej nie trzeba zbyt długo tłumaczyć, bo z problemem rozładowującego się akumulatora spotkał się chyba każdy. A pamiętać musimy, że podczas zdjęć i filmowania pasek stanu baterii potrafi zniknąć w kilka godzin. Pojemności są różne, rozmiary też, więc zasugerować mogę tylko pojemność co najmniej równą tej, którą cechuje się nasz smartfon. Najlepiej zaś jest dobierać dwukrotnie wyższą wartość, dzięki czemu zasilić będzie można też np. przenośną lampkę do doświetlenia sceny.
STATYW
Nieodłącznym towarzyszem miłośników nocnej fotografii mobilnej i filmowania powinien być statyw. To dzięki niemu można wykonać zdjęcia nocne na długim czasie naświetlania lub nagrywać efektowne filmy poklatkowe. Przyda się też do makrofotografii, gdy przy niewielkiej głębi ostrości każde drgnięcie ma wpływ na ostateczny efekt.
W zależności od potrzeb i zasobności portfela można zakupić model do aparatu lub dedykowany smartfonom. Ze względu na konstrukcję wyróżniamy statywy sztywne oraz giętkie. Ramiona tych ostatnich umożliwiają zaczepienie ich nawet na pionowych słupkach czy barierkach, co przydaje się podczas fotografowania i filmowania w mieście. Drugim ważnym elementem jest głowica. Ruchoma pozwala na pochylenie umocowanego telefonu względem statywu i łatwe przejście z ujęć pionowych na poziome.
Ceny zaczynają się w okolicach kilku złotych, ale przed zakupem warto się upewnić, że wybrany statyw jest cięższy od telefonu który ma utrzymać. Nie chcemy przecież by się przewracał.
Istotnym elementem zestawu jest też sprzedawany również oddzielnie uchwyt na smartfona. Ważne by jego rozstaw pozwalał na swobodny montaż urządzenia (nie może być na styk), a krawędzie były zabezpieczone miękką gumą by nie rysowały obudowy. Popularne na rynku są obecnie dwie konstrukcje widoczne na powyższym zdjęciu: ramowa i pełna. Zaletą pierwszej jest wąska powierzchnia górnej krawędzi uchwytu, dzięki której łatwo ominąć przyciski telefonu. Drugi model natomiast ma dwa gwinty i pozwala zamontować smartfon również tak, by w kadrze znajdowało się to co jest umieszczone pod statywem.
GIMBAL
Urządzenie skierowane głównie do osób filmujących, choć przydaje się przy panoramach. Główną jego zaletą jest system żyroskopów utrzymujących przypięte urządzenie w jednej pozycji. Dzięki temu można uzyskać bardziej płynny ruch niż kiedy filmujemy „z ręki” oraz zminimalizować drgania. Dodatkowo dołączone oprogramowanie umożliwia wykonanie serii zdjęć podczas gdy głowica wykonuje automatycznie obrót wokół własnej osi. Warto rozważyć, jeśli planujecie vlogować.
Mój test jednego z modeli DJI znajdziecie TUTAJ.
Przed planowanym zakupem warto sprawdzić czy gimbal obsługuje nasz telefon. Nie tylko pod kątem oprogramowania, ale i wagi oraz wymiarów. Część będzie miała problem z dużymi smartfonami, a ich konstrukcja nie pozwoli na rejestrowanie obiektywem ultraszerokokątnym (przez widoczny w kadrze uchwyt).
LAMPY
O lampach już trochę pisałem i jeśli ktoś planuje zdjęcia makro, detali, produktowe, jedzenia czy nawet portretowe, to warto się zaopatrzyć nawet w taki podstawowy zestaw zasilany przez USB. Małe lampki LEDowe można śmiało zabrać ze sobą w teren i podpiąć do Power Banku. Tego rodzaju oświetlenie nadaje się też to tworzenia dodatkowych efektów na przykład przy zdjęciach nocnych czy portretowych.
TŁA
Przydatnym dodatkiem podczas fotografowania w warunkach domowych lub studyjnych są tła. I wcale nie muszą to być profesjonalne zestawy ze statywami i rolką za kilkaset złotych. Wystarczy kupić resztki tapety, płyt podłogowych, wykładziny lub okleiny o potrzebnych nam wymiarach. Aktualnie używam głównie oklein na kartonach 50x70cm, które kosztują po kilka zł. Jeśli ktoś chce to oczywiście może zaopatrzyć się w profesjonalne tła fotograficzne, ale tu ceny są wyższe a wybór wzorów znacznie mniejszy.
SZKLANE KULE
Ciekawym rekwizytem fotograficznym jest szklana kula, przez którą możemy wykonywać zdjęcia. Występują one w kilku rozmiarach, a co za tym idzie im większa średnica tym większy ciężar. Warto więc przed zakupem upewnić się jaki model będzie optymalny do naszych zastosowań, a jednocześnie łatwy w utrzymaniu nieruchomo przez dłuższą chwilę. Koniecznie kupcie też jakiś miękki pokrowiec do przewożenia i przechowywania, bo jak każde szkło są podatne na zarysowanie.
SOCZEWKI MAKRO
Jeśli wasz smartfon nie posiada obiektywu makro lub chcecie uzyskać ekstremalne powiększenia, polecić mogę zestawy soczewek zewnętrznych. Po podpięciu do telefonu pozwalają one na uzyskanie poniższych efektów. Zanim zdecydujecie się na zakup – przypominam, że po założeniu soczewki odległość od fotografowanego obiektu musi być naprawdę mała i musicie się liczyć z winietowaniem. Poza tym najlepiej zamawiać bezpośrednio od chińskiego producenta, bo ceny na polskich serwisach aukcyjnych bywają czterokrotnie wyższe.
Test jednego z takich zestawów znajdziecie TUTAJ.
Na koniec garść porad praktycznych:
- nie zawsze droższe jest lepsze – plastikowe statywy łamią się niezależnie od logo producenta,
- dobieraj akcesoria które nie uszkodzą ekranu i obiektywów, czasem lepiej wywalić uchwyt niż z powodu 5zł zniszczyć telefon,
- przećwicz korzystanie ze sprzętu zanim udasz się w plener, szkoda przegapić wschód słońca z powodu problemów ze statywem,
- wykorzystuj to co masz po ręką, pierwszym oświetleniem może być latarka z doklejoną kartką papieru zmieniającą kolor światła.
To tyle na dziś. Tradycyjnie zachęcam do oglądania zdjęć, inspirowania się, fotografowania i eksperymentów. Tylko tak możecie rozwijać umiejętność patrzenia, która czyni posiadacza sprzętu fotograficznego fotografem.
Pod poniższym linkiem znajdziecie stale aktualizowaną listę trójmiejskich plenerów fotograficznych, które oznaczyłem na mapach Google, tak by łatwo było do nich dojechać.
LISTA PLENERÓW FOTOGRAFICZNYCH
Światła życzę i tylko udanych kadrów.
__________________
Partnerem technologicznym cyklu jest Motorola.
Wszystkie zdjęcia i zrzuty ekranu wykonano smartfonami tej marki.