Dawno nie było na łamach tego cyklu sprzętu od HTC. Po roku od premiery podejrzewałem nawet, że producent zrezygnował z polskiego rynku czy smartfonów i przesiadł się na produkcję swoich doskonałych zestawów VR. Na szczęście moje obawy okazały się przedwczesne i pojawił się nowy model. Jak długa przerwa wpłynęła na podejście marki do smartfonów i czy jest szansa by HTC Desire 20 Pro zawojował rynek? Na te pytania spróbuję znaleźć odpowiedź testując ich najnowszy sprzęt.
HTC DESIRE 20 PRO
HTC Desire 20 Pro po wyjęciu z pudełka nie różni się od pozostałych smartfonów ze średniej półki cenowej. Wąskie ramki i spory ekran z okrągłym wcięciem na kamerę to obecnie standard w branży. Na prawej krawędzi umieszczono włącznik i regulacją głośności, a na dolnej wejście słuchawkowe.
Tył z tworzywa pokryty jest prążkowanym wzorem, dzięki któremu nie widać ani odcisków palców ani pojawiających się na nim rys. Nie jest też tak podatny na stłuczenia przy upadku jak szklane wykończenie stosowane w konkurencyjnych modelach. Pozostaje kwestią subiektywnej oceny czy się to komuś spodoba czy nie, ale osobiście zawsze wybiorę tworzywo sztuczne zamiast szkła.
Na pleckach, poza modułem kamer i lampą błyskową, umieszczono czytnik linii papilarnych.
APARAT
HTC Desire 20 posiada tylny moduł aparatu z matrycami:
- 48 megapikseli (efektywne 12 Mpix) z podstawowym obiektywem o przysłonie f/1.8,
- 8 megapikseli z szerokokątnym obiektywem o przysłonie f/2.2,
- 2 megapiksele z makroobiektywem o przysłonie f/2.4,
- 2 megapiksele do efektu głębi ostroście z optyką o przysłonie f/2.4.
Przednia kamera ma sensor o rozdzielczości 25 megapikseli i obiektyw z przysłoną f/2.0
APLIKACJA
HTC Desire 20 Pro posiada jedną z najbardziej minimalistycznych aplikacji jakie widziałem i niestety koncepcja ta utrudnia momentami fotografowanie.
Do wyboru mamy siedem trybów automatycznych:
- Panorama
- Macro
- 48MP
- Wide Angle
- QR Code
- Photo
- Video
I mimo, że cieszy możliwość fotografowania pełną matrycą (nawet jeśli efekty nie powalają), to odczuwalny jest brak trybu manualnego, czy choćby nagrywania w zwolnionym lub przyspieszonym tempie. Dziwi to tym bardziej, że nawet dwukrotnie tańsze modele te funkcje posiadają.
TRYBY
Miłośnikom portretów dedykowano przełącznik imitujący efekt małej przysłony, pozwalający uzyskać rozmyte tło na zdjęciach. Dodatkowo mamy też możliwość zastosowania filtrów upiększających, ale zdecydowanie odradzam ten zabieg, bo znacznie obniża jakość.
Zoom optyczny realizowany jest poprzez przełączanie między kamerami. Zamiast dedykowanego przycisku w oknie głównym, musimy przejść do zakładki trybów i wybrać obiektyw szerokokątny. Jest to rozwiązanie tak niewygodne i nieintuicyjne, że kompletnie nie rozumiem jak mogło w ogóle znaleźć się w produkcyjnej wersji aplikacji. Liczę na aktualizację, która to zmieni, bo w obecnej formie to zaprzeczenie funkcjonalności.
Poniżej przykład powiększenia uzyskiwanego w ramach tej samej sceny.
Oprogramowanie aparatu umożliwia wykonanie panoramy w obu kierunkach w płaszczyźnie poziomej. Ujęcia składowe klejone są bez większych błędów łączenia, choć zdarzają się przepalenia i niedoświetlone partie kadru.
Dzięki trybowi HDR możemy wykonywać zdjęcia w podwyższonej rozpiętości tonalnej, co pozwala uzyskać więcej detali w skrajnie jasnych i ciemnych miejscach sceny. Poniżej przykład tego samego kadru z wyłączoną i włączoną funkcją.
W związku z tym, że brak tu trybu nocnego czy nawet manualnego, zdjęcia nocne są przeciętnej jakości i ten model raczej się do nich nie nadaje. Poniżej przykładowe ujęcia.
HTC Desire 20 Pro posiada obiektyw makro, który pozwala na fotografowanie z mniejszej odległości. Niestety wykorzystano do niego niewielką matrycę i układ ten może służyć wyłącznie do zabawy a nie makrofotografii. Poniżej próbka.
Dla zainteresowanych jak matryca HTC Desire 20 Pro rejestruje detale za pomocą głównej matrycy, dołączam nieobrobiony wycinek kadru.
WIDEO
HTC Desire 20 Pro umożliwia rejestrowanie wideo:
- tylnym aparatem w 4K (30 kl/s),
1080p (30 kl/s),
720p (30 kl/s), - przednim aparatem w 1080p (30 kl/s),
720p (w 30kl/s)
Niestety brak tu trybu poklatkowego czy zwolnionego tempa. Poniżej próbki trybu video dla przedniej i tylnej kamery.
CECHY
Poza aparatem HTC Desire 20 Pro oferuje:
- 6 GB pamięci RAM
- 128 GB pamięci wewnętrznej
- obsługę 2 kart SIM lub 1 karty SIM i micro SD (do 1 TB)
- baterię 5000 mAh wystarczającą na kilkanaście godzin pracy oraz obsługę szybkiego ładowania Quickcharge 3.0
- czytnik linii papilarnych
- gniazdo słuchawkowe
- czujniki: światła otoczenia, zbliżeniowy, akcelerometr, żyroskop, e-kompas
- NFC
PODSUMOWANIE
HTC Desire 20 Pro to model ze średniej półki który pod względem wyposażenia i konstrukcji śmiało może konkurować z innymi telefonami. Aż 6 GB RAMu, duży ekran o wysokiej rozdzielczości, spora bateria z funkcją szybkiego ładowania, wejście słuchawkowe i NFC powinny wystarczyć do codziennych zadań. Niestety konieczność przechodzenia do obiektywu szerokokątnego przez zakładki, brak trybu nocnego i manualnego oraz bardzo okrojone funkcje nagrywania wideo sprawiają, że trudno polecić go miłośnikom fotografii. Dlatego ostatecznie mogę napisać, że jest to sprzęt wyłącznie dla fanów marki lub osób, które nie zamierzają fotografować smartfonem. Wciąż jednak liczę na to, że HTC wróci do gry i pokaże sprzęt, który zachwyci mnie jak testowany lata temu U11.
Poniżej dodatkowe sample zdjęciowe wykonane testowanym modelem.
Sprzęt do recenzji dostarczyła firma HTC.
Link do specyfikacji producenta.