Jak to z technologiami bywa, nie trzeba było długo czekać aż zaczną pojawiać się tańsze urządzenia obsługujące sieci 5G. W przypadku Motoroli to kolejny smartfon ze średniej półki – Moto g 5G. Niedawno testowana wersja „z plusem” okazała się wręcz idealnym urządzeniem w swoim przedziale cenowym. Jak więc spisuje się jej okrojona wersja? Czy cięcia kosztów wpłynęły na jej możliwości fotograficzne? Na te pytania postaram się odpowiedzieć za pomocą niniejszego testu.
MOTO G 5G
Już po wyjęciu z pudełka widać różnicę między modelami. W przeciwieństwie do „plusa”, spory ekran Moto g 5G posiada jedno centralnie umieszczone okrągłe wcięcie na kamerę frontową. Na prawej krawędzi mamy włącznik i regulację głośności, na lewej dedykowany przycisk Asystenta Google, na dolnej gniazdo słuchawkowe i port USB-C.
Tył z tworzywa sztucznego posiada kwadratową wysepkę aparatów i lampy błyskowej oraz klasyczny czytnik linii papilarnych z logo Motoroli. Warto w tym miejscu wspomnieć o fakturze wykończenia, dzięki której nie widać odcisków palców ani mniejszych zarysowań. Materiał ten jest też bardziej odporny na uszkodzenia przy ewentualnym upadku niż stosowane powszechnie szkło.
Do zestawu dołączono ładowarkę Turbo Power, przewód USB-C oraz dedykowane etui z tworzywa.
APARAT
Główny moduł kamer Moto g 5G posiada matryce:
- 48 megapikseli w technologii Quad Pixel (efektywne 12) z optyką o przysłonie f/1,7 z kątem widzenia 78º,
- 8 megapikseli z obiektywem ultraszerokokątnym 118º z przysłoną f/2,2,
- 2 megapiksele z makroobiektywem o przysłonie f/2,2,
Przedni sensor ma 16 megapikseli w technologii Quad Pixel (efektywne 4) i optykę o przysłonie f/2,0.
APLIKACJA
Aplikacja aparatu Motoroli działa w oparciu o prosty układ znany z urządzeń z czystym Androidem. Czytelny, łatwy do zapamiętania i przyjemny w obsłudze.
Poniżej zrzuty ekranu zakładek z ustawieniami.
Do wyboru mamy tryby tylnej kamery:
- Kolor spotowy
- Panorama
- Pro
- Wycinek zdjęcia
- Ruchome zdjęcia
- Portret
- Nocne zdjęcia
- Grupowe selfie
- Kolor spotowy (film)
- Film poklatkowy
- Zwolnione tempo
Dla przedniego aparatu natomiast:
- Portret
- Kolor spotowy
- Ruchome zdjęcia
- Grupowe selfie
- Filtr na żywo
- Zwolnione tempo
- Film poklatkowy
Moto g 5G posiada tryb manualny w ustawieniach zarówno przedniej jak i tylnej kamery. Pozwala on na nieco większą swobodę podczas wykonywania zdjęć niż automatyczne presety.
Dla tylnej kamery możliwe jest ręczne ustawienie:
- sposobu pomiaru ostrości
- balansu bieli
- czasu otwarcia migawki
- czułości ISO
- korekty ekspozycji
- rodzaju obiektywu (makro, podstawowy i szeroki kąt)
W przypadku kamery przedniej tryb manualny pozwala na zmianę:
- balansu bieli
- czasu otwarcia migawki
- czułości ISO
- korekty ekspozycji
TRYBY
Fanom selfie dedykowano tryb Portret z efektem małej przysłony i możliwością regulacji stopnia rozmycia tła na fotografiach. Poniżej porównanie tego samego kadru z wyłączonym i włączonym efektem oraz próbka zdjęcia grupowego czyli panoramy z przedniej kamery.
Tryb Filtr na żywo pozwala na fotografowanie ze zmieniającym kolorystykę presetem. To zakładka dla osób, które nie mają ochoty na edycję zdjęć po ich wykonaniu.
Kolor spotowy umożliwia z kolei filmowanie i robienie zdjęć czarno-białych z pozostawieniem jednego, wybranego wcześniej koloru.
Zoom optyczny realizowany jest poprzez przełączanie między kamerami. Poniżej przykład zbliżenia uzyskiwanego z tego samego miejsca w ramach jednej sceny.
Oprogramowanie aparatu umożliwia wykonanie panoramy w płaszczyźnie poziomej od lewej do prawej. Ujęcia składowe klejone są bez widocznych przejść tonalnych czy błędów łączenia obiektów. Niestety przy bardziej kontrastowych ujęciach zdarzają się przepalenia i wtedy lepiej skorzystać z obiektywu szerokokątnego i HDR.
Wycinek zdjęcia to opcja, dzięki której możemy edytować tło na zdjęciu. Działa podobnie jak tryb portretowy, ale zamiast rozmywać – usuwa tło.
Dzięki funkcji HDR możemy wykonywać zdjęcia w podwyższonej rozpiętości tonalnej, dzięki czemu uzyskuje się więcej detali zarówno w skrajnie jasnych jak i ciemnych partiach kadru.
Poniżej przykład przed i po włączeniu.
Tryb nocny umożliwia wykonywanie zdjęć nocnych bez użycia statywu. Jakość jest wystarczająca na potrzeby publikacji na Instagramie, a jeśli zależy nam na lepszych efektach nadal mamy do dyspozycji tryb manualny.
Model posiada tryb makro, obsługiwany przez dedykowany obiektyw. Niestety z uwagi na zastosowaną matrycę obraz nie jest tak szczegółowy jak z głównego obiektywu.
Dla zainteresowanych jak podstawowa matryca modelu rejestruje detale dołączam nieobrobiony wycinek kadru.
WIDEO
Moto g 5G Plus umożliwia rejestrowanie wideo:
- tylnym aparatem głównym w 4k(30 kl./s), 1080p(60/30 kl./s) i 720p (30 kl./s)
- tylnym aparatem z obiektywem szerokokątnym w 1080p(30 kl./s) i 720p (30 kl./s)
- przednim aparatem w 1080p (30 kl/s) i 720p (w 30kl/s)
Podczas nagrywania możemy wybrać tryby:
- kolor spotowy
- zwolnione tempo
- film poklatkowy
CECHY
Poza aparatem Moto g 5G Plus oferuje:
- 4 GB pamięci RAM
- 64 GB pamięci wewnętrznej
- obsługę kart micro SD (do 1 TB)
- baterię 5000mAh wystarczającą na kilkanaście godzin pracy oraz funkcję szybkiego ładowania TurboPower.
- czytnik linii papilarnych
- gniazdo słuchawkowe
- czujniki: światła otoczenia, zbliżeniowy, akcelerometr, żyroskop, e-kompas
- NFC
- ochronę przed wilgocią certyfikowaną IP52
PODSUMOWANIE
Moto g 5G to udany kompromis między konfiguracją a ceną dla osób, którym zależy na obsłudze najnowszego standardu telekomunikacyjnego. Obok 5G oferuje dużą baterię, wsparcie dla szybkiego ładowania TurboPower, obsługę kart micro SD i NFC. Jakość zdjęć jest zadowalająca zarówno za dnia jak i w nocy, choć do makrofotografii wybrałbym inny model. Niemniej jest to ciekawa propozycja i Motorola kolejny raz udowodniła, że potrafi dostarczyć wszechstronne urządzenie w rozsądnej cenie. Konkurencja w tym przedziale cenowym jest jednak olbrzymia, więc ostateczny werdykt pozostawiam jak zawsze wam.
Poniżej dodatkowe sample zdjęciowe z testowanego modelu.
Sprzęt do recenzji dostarczyła firma Motorola.
Link do specyfikacji producenta.