Muszę przyznać, że nic tak nie cieszy jak wykorzystanie nowych technologii w smartfonach z dolnej i średniej półki cenowej. Takie rozwiązanie ma dużą szansę stać się standardem w branży. Co ważniejsze – masowa produkcja wpływa na obniżenie cen komponentów, a konkurencja między producentami prowadzi do ulepszenia danego elementu.
Niedawno miałem okazję testować pierwsze stosunkowo tanie smartfony z 5G, a dziś zajmiemy się średniakiem z ekranem o odświeżaniu 90Hz.
OPPO A53
Wielokrotnie opisywałem jak podobne do siebie są obecnie smartfony. W zasadzie fronty różnią się już jedynie rozmiarem i umiejscowieniem przedniej kamery. OPPO A53 posiada niewielki, okrągły otwór na obiektyw w lewym górnym rogu matrycy. Na lewej krawędzi mamy regulację głośności, na prawej włącznik a na dolnej port USB-C i gniazdo słuchawkowe.
Tył z tworzywa imitującego szkło zakrzywia odbijane światło w taki sposób, że mamy wrażenie iż jego powierzchnia mieni się wszystkimi kolorami tęczy. Efekt jest ładny, choć jak wiecie, zdecydowanie wolę matowe wykończenie, na którym nie widać rys i odcisków palców.
Co warto zaznaczyć, w pudełku poza smartfonem, ładowarką, przewodem USB i słuchawkami znajdziemy też etui z tworzywa sztucznego. Dodatkowo na ekranie znajduje się fabrycznie naklejona folia ochronna.
APARAT
Tylny moduł aparatów OPPO A53 wyposażono w matryce:
- 13 megapikseli z obiektywem o przysłonie f/2.2,
- 2 megapiksele z makroobiektywem o przysłnonie f/2.4,
- 2 megapiksele z optyką o przysłonie f/2.4 do efektu głębi ostrości,
Przedni aparat posiada sensor o rozdzielczości 8 megapikseli i obiektyw o przesłonie f/2.0.
APLIKACJA
OPPO A53 ma prostą w obsłudze aplikację umożliwiającą zmianę podstawowych ustawień związanych z fotografowaniem i filmowaniem.
Do wyboru mamy tryby tylnej kamery:
- Video
- Zdjęcie
- Portret
- Google Lens
- Panorama
- Naklejka
- Expert
- Makro
- Film poklatkowy
Dla przedniego aparatu natomiast:
- Video
- Portret
- Zdjęcie
OPPO A53 posiada tryb manualny nazwany tu Expert. Pozwala on na nieco większą swobodę podczas wykonywania zdjęć niż automatyczne presety.
Dla tylnej kamery możliwe jest ręczne ustawienie:
- czułości ISO
- czasu otwarcia migawki
- balansu bieli
- sposobu pomiaru ostrości
- korekty ekspozycji
TRYBY
Fanom selfie dedykowano tryb Portret z efektem małej przysłony i możliwością regulacji stopnia rozmycia tła na fotografiach. Obsługuje go zarówno przednia jak i tylna kamera.
Naklejka to nic innego jak bazujące na rozszerzonej rzeczywistości animacje nanoszone na obraz z przedniej lub tylnej kamery.
Zakładka odpowiedzialna za cyfrowe filtry, pozwala na fotografowanie ze zmieniającym kolorystykę presetem.
Oprogramowanie aparatu umożliwia wykonanie panoramy w obu kierunkach płaszczyzny poziomej. Ujęcia składowe klejone są poprawnie, choć zdarzają się błędy w łączeniu jeśli mamy jakieś barierki lub poręcze ciągnące się przez dłuższy fragment kadru.
Dzięki funkcji HDR możemy wykonywać zdjęcia w podwyższonej rozpiętości tonalnej, które mają więcej detali w skrajnie jasnych i ciemnych miejscach kadru. Mimo, że producent słynie z doskonałej implementacji tego trybu, to budżetowe modele nie pozwalają uzyskać tak spektakularnych efektów jak seria Reno. Poniżej porównanie zdjęć przed i po włączeniu HDR.
Niestety smartfon nie posiada dedykowanego trybu i zdjęcia nocne możemy wykonywać wyłącznie z użyciem statywu i ustawień manualnych. Ich jakość co prawda nie powala, ale jest wystarczająca na potrzeby publikacji na Instagramie.
OPPO A53 posiada dedykowany obiektyw makro, który niestety zaopatrzono w niewielką matrycę, co odbija się na jakości zdjęć. Do zabawy się nadaje, ale na potrzeby publikacji na Instagramie przydałaby się większa rozdzielczość.
Dla zainteresowanych jak matryca testowanego modelu odwzorowuje detale, poniżej dołączam wycinki kadru.
WIDEO
OPPO A53 umożliwia rejestrowanie wideo:
- 1080p (30 kl/s),
720p (30 kl/s), - przednim aparatem w 1080p (30 kl/s),
720p (w 30kl/s)
Podczas nagrywania możemy wykonać film poklatkowy, ale zabrakło niestety możliwości zapisu w zwolnionym tempie.
CECHY
Poza aparatem OPPO A53 oferuje:
- 4/6 GB pamięci RAM
- 64/128 GB pamięci wewnętrznej
- obsługę dwóch kart sim oraz micro SD (do 256 GB)
- baterię 5000 mAh wystarczającą na kilkanaście godzin pracy oraz funkcję szybkiego ładowania i 18W ładowarkę w zestawie
- ekran LCD działający z częstotliwością 90Hz
- czytnik linii papilarnych na obudowie
- gniazdo słuchawkowe
- czujniki: światła otoczenia, zbliżeniowy, akcelerometr, żyroskop, e-kompas
- NFC
PODSUMOWANIE
OPPO A53 to ciekawa próba implementacji nowinek technologicznych w tanim urządzeniu. Niestety wynikające z ceny kompromisy widać tu niemal na każdym kroku. Ekran ma odświeżanie 90Hz, lecz rozdzielczość tylko 1600 x 720. Aplikacja aparatu oferuje tryb manualny, ale brak trybu nocnego i nagrywania w zwolnionym tempie. Na chwilę obecną mógłbym polecić ten telefon głównie osobom, które chciałyby sprawdzić jak w praktyce spisuje się matryca z szybszym odświeżaniem ale nie mają budżetu na droższy model. Pozostałym doradziłbym poczekać aż stanieje lub wybrać inny.
Poniżej dodatkowe zdjęcia wykonane testowanym modelem.
Sprzęt do recenzji dostarczyła firma OPPO.
Link do specyfikacji producenta.