Najdłużej używanym przeze mnie telefonem był Samsung Galaxy Note 4. Mimo, że później wybierałem urządzenia innych producentów, sentyment do marki pozostał i na bieżąco śledziłem ewolucję swojej ulubionej linii. Obecna generacja to już nie jedno, a kilka różniących się parametrami urządzeń, które łączy rozmiar i dołączony charakterystyczny rysik. Czy nadal zachwycają zdjęciami i jakością wideo?
Przekonajmy się.
SAMSUNG GALAXY NOTE 20 5G
Obecnie smartfony różnią się już w zasadzie tylko rozmieszczeniem aparatów. Samsung Galaxy Note 20 5G posiada niewielki otwór na obiektyw umieszczony nieco poniżej środka górnej krawędzi ekranu. Rozwiązanie to ma swoich fanów, choć osobiście najbardziej lubię kamerę frontową schowaną w obudowie, by nie przeszkadzała w oglądaniu filmów czy konsumpcji treści. Ekran, jak przystało na serię Note, jest pokaźnych rozmiarów, ale nadal daje się obsłużyć jedną ręką. Ponadto mamy tu standardowe przyciski głośności i zasilania oraz ekranowy czytnik linii papilarnych. Charakterystyczną cechą jest rysik wysuwany z dolnej krawędzi telefonu.
Osadzony w metalowych ramkach szklany tył pokryto matowym wykończeniem do złudzenia przypominającym aluminium. Dzięki temu obudowa wygląda estetycznie i nie zbiera odcisków palców tak jak jej błyszczące odpowiedniki u konkurencji. Aż szkoda, że producent nie poszedł o krok dalej i nie zastąpił kruchego szkła metalem.
W zestawie, poza telefonem, znajdziemy słuchawki, szybką ładowarkę i przewód USB-C. Niestety nie dołączono żadnego pokrowca, co dziwi tym bardziej, że są one dodawane nawet do modeli trzykrotnie tańszych.
APARAT
Tylny moduł aparatu Samsunga Galaxy Note 20 5G posiada trzy matryce o rozdzielczościach:
- 12 megapikseli z optyką o przysłonie f/1.8
- 12 megapikseli z optyką o przysłonie f/2.2
- 64 megapiksele z optyką o przysłonie f/2.0
APLIKACJA
Podobnie jak pozostałe modele producenta, Samsung Galaxy Note 20 5G posiada niezwykle rozbudowaną aplikację aparatu, oferującą olbrzymie możliwości nawet początkującym fotografom. Warto zaznaczyć, że układ zakładek poszczególnych trybów możemy sobie zdefiniować samodzielnie. Dzięki temu zawsze będziemy mieli łatwy dostęp do najczęściej używanych ustawień.
Do wyboru mamy tryby tylnej kamery:
- Live Focus
- Jedno ujęcie
- Noc
- Żywność
- Panorama
- Zdjęcie (automatyczny)
- Pro (manualny)
- Wideo Pro (manualny)
- Wideo (automatyczny)
- Hyperlapse
- Zwolnione Tempo
- B. Zwolnione Tempo
- Wideo Live Focus
Samsung Galaxy Note 20 5G posiada tryb manualny PRO w ustawieniach zarówno przedniej jak i tylnej kamery. Pozwala on na nieco większą swobodę podczas wykonywania zdjęć niż automatyczne presety.
Dla zdjęć z tylnej kamery możliwe jest ręczne ustawienie:
- czułości ISO
- czasu otwarcia migawki
- korekty ekspozycji
- sposobu pomiaru ostrości
- balansu bieli
- rozmycia tła
Filmowanie w trybie manualnym Wideo PRO oferuje możliwość zmiany:
- trybu działania mikrofonu
- czułości ISO
- czasu otwarcia migawki
- korekty ekspozycji
- trybu działania AF
- balansu bieli
TRYBY
Fanom portretów dedykowano tryb Live Focus z efektem małej przysłony i możliwością regulacji stopnia rozmycia tła na fotografiach. Dodatkowo możemy zrobić serię zdjęć na różnych ustawieniach automatycznych w trybie Jedno ujęcie lub wykonać przednią kamerą panoramę by pokazać w kadrze więcej niż obejmuje obiektyw. W końcu pojawił się też autoportret w trybie nocnym o jakości wystarczającej na potrzeby galerii na Instagramie.
Samsung zaszył też w aplikacji popularne Filtry, umożliwiające fotografowanie w określonej wcześniej tonacji lub wariantach monochromatycznych o różnych ustawieniach kontrastu.
Zoom optyczny realizowany jest poprzez przełączanie między kamerami oraz zbliżenie cyfrowe teleobiektywu. Poniżej przykład powiększenia uzyskiwanego w ramach tej samej sceny.
Oprogramowanie aparatu umożliwia wykonanie panoramy w płaszczyźnie poziomej od lewej lub od prawej strony. Ujęcia składowe klejone są bez widocznych różnic w balansie bieli, kontraście czy błędów w łączenia obiektów.
Dzięki funkcji HDR możemy wykonywać zdjęcia w podwyższonej rozpiętości tonalnej, umożliwiające uzyskanie większej ilości detali w skrajnie jasnych i ciemnych miejscach kadru.
Poniżej przykład tego samego kadru przed i po włączeniu.
Tryb Noc umożliwia wykonywanie zdjęć nocnych bez użycia statywu. Jakość jest wystarczająca na potrzeby publikacji na Instagramie, a jeśli zależy nam na lepszych efektach nadal mamy do dyspozycji tryb manualny.
Poniżej dołączam wycinki kadru dla zainteresowanych jak matryca modelu rejestruje detale.
WIDEO
Model umożliwia rejestrowanie wideo:
- tylnym aparatem w 8K (24 kl/s),
4K (60/30 kl/s),
1080p (240/60/30 kl/s ze stabilizacją),
720p (960/60/30 kl/s), - przednim aparatem w 4k(60/30 kl/s),
1080p (30 kl/s),
720p (w 30kl/s)
Do nagrywania możemy wybrać tryby:
- Wideo Pro (manualny)
- Hyperlapse
- Zwolnione Tempo
- B. Zwolnione Tempo
- Wideo Live Focus
CECHY
Poza aparatem Samsung Galaxy Note 20 5G oferuje:
- 8 GB pamięci RAM
- 256 GB pamięci wewnętrznej
- obsługę 2 kart SIM/eSIM
- baterię 4300mAh wystarczającą na 8-9 godzin pracy oraz funkcję szybkiego ładowania
- ekranowy czytnik linii papilarnych
- czujniki: zbliżeniowy, geomagnetyczny, światła, Halla, żyroskopowy, akcelerometr, barometr
- NFC
- rysik SPen z funkcją pilota
PODSUMOWANIE
Samsung Galaxy Note 20 5G to udany model, oferujący niezwykle rozbudowaną aplikację aparatu oraz doskonałą jakość zdjęć i wideo. Na uwagę zasługuje też świetny ekran wyposażony w czytnik linii papilarnych i obsługa dwóch kart SIM/eSIM. Do pełni szczęścia zabrakło mi mniejszej minimalnej odległości ostrzenia (z makro sobie nie poszalejemy), wejścia słuchawkowego oraz większej baterii i wyższej częstotliwości odświeżania ekranu. Jeśli wymienione elementy nie są dla kogoś priorytetem i ma stosowny budżet – polecam.
Oczywiście ostateczną decyzję pozostawiam jak zawsze wam.
Poniżej dodatkowe sample zdjęciowe.
Sprzęt do recenzji dostarczyła firma Samsung.
Link do specyfikacji producenta.