APLIKACJA
Xiaomi 13T wyposażono w typową dla producenta aplikację, która poza podstawowymi zakładkami posiada funkcje dedykowane konkretnym gatunkom fotografii i wideo.
Do wyboru mamy tryby tylnej kamery:
- Zdjęcie,
- Wideo,
- Film krótkometrażowy,
- Panorama,
- 50 Mpix,
- Portret,
- Pro,
- Dokumenty,
- Noc,
- Długi czas ekspozycji,
- Tryb poklatkowy,
- Zwolnione tempo.
Tryb manualny zdjęć oraz filmowania znajdziemy pod zakładką Pro i daje on możliwość ręcznego ustawienia:
- sposobu pomiaru ostrości,
- balansu bieli,
- czasu otwarcia migawki,
- czułości ISO,
- korekty ekspozycji.
TRYBY
Portret pozwala regulować stopień rozmycia tła na zdjęciach. W połączeniu z możliwościami matryc obiektywu głównego i portretowego można uzyskać naprawdę dobre efekty na każdej z dostępnych ogniskowych.
Zoom realizowany jest poprzez przełączanie między trzema tylnymi kamerami oraz zbliżenie cyfrowe. Poniżej przykład optycznego powiększenia uzyskiwanego w ramach tej samej sceny.
Zakładka odpowiedzialna za cyfrowe filtry pozwala na fotografowanie i filmowanie ze zmieniającymi kolorystykę presetami.
Tryb panoramy działa w poziomie zarówno od lewej, jak i od prawej strony. Kolorystyka i zakres tonalny są prawidłowe, ale zdarzają się zniekształcenia geometrii klejonych obiektów (np. barierek).
Zakładka HDR pozwala wykonywać zdjęcia w podwyższonej rozpiętości tonalnej. Dzięki temu widać więcej detali w skrajnie jasnych i ciemnych partiach kadru. Poniżej przykład tej samej sceny z wyłączoną i włączoną funkcją.
Tryb Noc umożliwia wykonywanie zdjęć nocnych bez użycia statywu. Efekty są naturalne i nie ma tu problemów z kolorystyką, zbyt agresywnym rozjaśnianiem czy nadmierną utratą detali.
Nie zabrakło też funkcji fotografowania na długim czasie ekspozycji, służącej do rejestrowania smug świetlnych czy ruchu wody.
Testowany model nie posiada trybu makro i do zdjęć detali pozostaje nam wyłącznie obiektyw podstawowy lub portretowy.
Poniżej pełny kadr oraz jego wycinek, ilustrujący jak matryca głównego aparatu Xiaomi 13T rejestruje detale.