APLIKACJA
Podobnie jak pozostałe modele producenta, Samsung Galaxy Z Flip 6 posiada rozbudowaną aplikację aparatu oferującą spore możliwości nawet początkującym fotografom.
Do dyspozycji mamy tryby:
- Expert RAW,
- Podwójne nagrywanie,
- Wideo portretowe,
- Zwolnione tempo,
- Hyperlapse,
- Pro wideo (manualny wideo),
- Noc,
- Jedzenie,
- Tryb portretowy,
- Jedno ujęcie,
- Panorama,
- Pro (manualny fotograficzny),
- Zdjęcie (automatyczny),
- Wideo (automatyczny).
Zakładki trybów możemy samodzielnie przenosić na pasek ekranu głównego i definiować ich kolejność, co ułatwia dostęp do najczęściej używanych.
Samsung Galaxy Z Flip 6 posiada tryb manualny Pro w ustawieniach zarówno przedniej jak i tylnej kamery. Pozwala on na nieco większą swobodę podczas wykonywania zdjęć niż automatyczne presety.
Dla zdjęć z tylnej kamery możliwe jest ręczne ustawienie:
- czułości ISO,
- czasu otwarcia migawki,
- korekty ekspozycji,
- sposobu pomiaru ostrości,
- balansu bieli,
- rozmycia tła.
Expert RAW to nic innego jak ustawienia manualne do pracy na bezstratnych plikach RAW. Dodatkowo znajdziemy tu zakładkę Astrofoto dla fanów fotografowania gwiazd oraz podwójną ekspozycję i filtry ND.
Filmowanie w trybie manualnym Pro wideo oferuje możliwość zmiany:
- trybu działania mikrofonu,
- czułości ISO,
- czasu otwarcia migawki,
- korekty ekspozycji,
- trybu działania AF,
- balansu bieli.
TRYBY
Standardowo znajdziemy tu Tryb portretowy z efektem małej przysłony i możliwością regulacji stopnia rozmycia tła na fotografiach. Co warto podkreślić, to naturalne kolory oraz niemal idealne odcięcie obiektu od tła.
Ponownie pojawiła się Strefa AR, dzięki której możemy umieszczać na zdjęciach i wideo modele 3D, tworzyć własne emoji lub zmierzyć obiekty w kadrze.
Zoom realizowany jest poprzez przełączanie między obiektywami oraz zbliżenie cyfrowe. Poniżej przykład powiększenia uzyskiwanego w ramach tej samej sceny.
Oprogramowanie aparatu umożliwia wykonanie panoramy w płaszczyźnie poziomej od lewej lub od prawej strony. Ujęcia składowe klejone są bez widocznych różnic w balansie bieli, kontraście czy błędów łączenia obiektów.
Dzięki automatycznemu HDR możemy wykonywać zdjęcia w podwyższonej rozpiętości tonalnej, umożliwiające uzyskanie większej ilości detali w skrajnie jasnych i ciemnych miejscach kadru. Niestety nie można tej funkcji wyłączyć.
Tryb Noc pozwala na wykonywanie zdjęć nocnych bez użycia statywu. Jakość jest dobra, choć zdarzają się sporadyczne flary i pomyłki balansu bieli w kierunku żółtych i zielonych tonów.
Samsung Galaxy Z Flip 6 nie posiada trybu makro. Możemy więc jedynie kadrować zdjęcia z podstawowego obiektywu lub wykorzystać teleobiektyw, jak na poniższym przykładzie.
Poniżej pełny kadr i jego wycinek, ilustrujące jak matryca testowanego modelu rejestruje detale.
Podobnie jak w starszych modelach z linii Galaxy, możemy skorzystać ze sztucznej inteligencji do edycji zdjęć. AI pozwala wycinać obiekty, poprawiać perspektywę czy wręcz wygenerować brakujące fragmenty po zmianie proporcji. Działa to z różną skutecznością i wymaga aktywnego połączenia internetowego. Niestety w tegorocznej wersji wyłączono możliwość robienia zrzutów ekranu w edytorze więc nie ma jak pokazać jego działania.