W poprzedniej części Poradnika Fotografii Mobilnej omówiliśmy sobie podstawy kompozycji. Pora więc na bezpośrednio związany z nimi element procesu fotograficznego. Dla doświadczonego fotografa to rzecz podstawowa, wyróżniająca jego indywidualny styl i sposób opowiadania o otaczającej go rzeczywistości.
KADROWANIE
Kadrowanie to nic innego jak wycięcie z obserwowanego lub już zarejestrowanego obrazu określonego fragmentu w celu uzyskania kadru. Decyduje nie tylko o treści ale i sposobie jej oddziaływania na widza poprzez wykorzystanie technik kompozycyjnych. To pozostawienie na zdjęciu wyłącznie tego co chcemy pokazać.
Kadrowanie obrazu przeprowadza się na dwa sposoby:
- w trakcie rejestrowania – zmieniając pozycję aparatu/kamery lub ogniskową obiektywu
- po zarejestrowaniu – wycinając wybrany fragment podczas obróbki.
Poza ogniskową obiektywu i pozycją urządzenia, wpływ na kadr mają również wymiary matrycy i ustalone proporcje zapisu obrazu. W przypadku smartfonów możliwe jest na przykład robienie zdjęć kwadratowych lub w proporcjach 4:3, 16:9 lub 19.5:9 (w zależności od dostępnych ustawień).
Jak więc należy kadrować? Wszystko tak naprawdę zależy od was, od tematu zdjęcia i od tego jak chcecie pokazać to co widzicie.
W zależności od potrzeb możemy używać:
- kadrów ciasnych/wąskich, na których jest wyłącznie fotografowany obiekt lub szerokich, pokazujących kontekst naszego tematu,
- kadrów poziomych, pionowych, kwadratowych lub panoramicznych
- kadru z perspektywy ptasiej (z góry), linearnej (na wprost) lub żabiej (od dołu)
Powyższe zasady możemy śmiało rozszerzyć o podstawy kadrowania filmowego gdzie stosuje się tzw. plany:
- totalny/daleki na którym postać ludzka jest niemal niezauważalna lub niewidoczna, używany do pokazywania plenerów
- ogólny gdzie sylwetka ludzka jest zauważalna i widać jej otoczenie
- pełny pokazujący całą sylwetkę oraz część otoczenia
- amerykański z kadrowaniem postaci od kolan w górę
- średni z kadrowaniem postaci od pasa w górę
- bliski (półzbliżenie) obejmujący popiersie
- zbliżenie/wielki plan na którym widać twarz lub inny obiekt zajmujący większą lub całą część kadru
- detal/wielkie zbliżenie wypełniający drobnym elementem cały kadr
- makrodetal ukazujący obiekty lub fragmenty obiektów niedostrzegalne gołym okiem
Jednym z ułatwień oferowanym przez współczesne smartfony jest możliwość wyświetlania siatki pomocniczej podczas fotografowania.
Położenie linii w 1/3 i 2/3 wysokości oraz szerokości wynika z zasad trójpodziału. Przecięcia określają natomiast mocne punkty kadru czyli miejsca, które teoretycznie najbardziej skupiają uwagę obserwatora. To tam powinien znajdować się fotografowany obiekt lub elementy zdjęcia które chcemy wyeksponować. Nie musimy oczywiście wykorzystywać wszystkich punktów jednocześnie.
Odstępstwem od trójpodziału jest kadr centralny, charakteryzujący się umieszczeniem fotografowanego obiektu na środku kompozycji. Najczęściej korzystają z niego początkujący, choć doskonale sprawdza się na przykład przy kwadratowych proporcjach używanych na Instagramie, przy portretach, zdjęciach produktowych lub w fotografii architektury.
Zastosowanie zasad kompozycji i powyższych wskazówek dotyczących kadrowania pozwala ukazać nawet popularne tematy w nieoczywisty i interesujący sposób, tak by uniknąć typowych ujęć. Poniżej przykładowe zdjęcia tego samego obiektu.
To wszystko na dziś. Mam nadzieję, że powyższy wpis posłuży wam za inspirację podczas kolejnych zdjęć. Oczywiście istnienie opisanych zasad nie oznacza, że powinniście się bezwzględnie do nich stosować. To tylko teoretyczne założenia, które warto poznać, by później świadomie do nich nawiązywać lub je łamać. Ciąg dalszy w kolejnej części poradnika.
Światła życzę i tylko udanych kadrów.
__________________
Partnerem technologicznym cyklu jest Motorola.
Wszystkie zdjęcia i zrzuty ekranu wykonano smartfonami tej marki.