APLIKACJA
Aplikacja aparatu Motoroli działa w oparciu o prosty układ znany z urządzeń z czystym Androidem. Czytelny, łatwy do zapamiętania i przyjemny w obsłudze.
Poniżej zrzuty ekranu zakładek z ustawieniami.
Do wyboru mamy tryby tylnej kamery:
- Kolor spotowy,
- Panorama,
- Pro,
- Wycinek zdjęcia,
- Ruchome zdjęcia,
- Portret,
- Nocne zdjęcia,
- Grupowe selfie,
- Kolor spotowy (film),
- Film poklatkowy,
- Zwolnione tempo.
Dla przedniego aparatu natomiast:
- Portret,
- Kolor spotowy,
- Ruchome zdjęcia,
- Grupowe selfie,
- Filtr na żywo,
- Zwolnione tempo,
- Film poklatkowy.
Moto g 5G posiada tryb manualny w ustawieniach zarówno przedniej jak i tylnej kamery. Pozwala on na nieco większą swobodę podczas wykonywania zdjęć niż automatyczne presety.
Dla tylnej kamery możliwe jest ręczne ustawienie:
- sposobu pomiaru ostrości,
- balansu bieli,
- czasu otwarcia migawki,
- czułości ISO,
- korekty ekspozycji,
- rodzaju obiektywu (makro, podstawowy i szeroki kąt).
W przypadku kamery przedniej tryb manualny pozwala na zmianę:
- balansu bieli,
- czasu otwarcia migawki,
- czułości ISO,
- korekty ekspozycji.
TRYBY
Fanom selfie dedykowano tryb Portret z efektem małej przysłony i możliwością regulacji stopnia rozmycia tła na fotografiach. Poniżej porównanie tego samego kadru z wyłączonym i włączonym efektem oraz próbka zdjęcia grupowego czyli panoramy z przedniej kamery.
Tryb Filtr na żywo pozwala na fotografowanie ze zmieniającym kolorystykę presetem. To zakładka dla osób, które nie mają ochoty na edycję zdjęć po ich wykonaniu.
Kolor spotowy umożliwia z kolei filmowanie i robienie zdjęć czarno-białych z pozostawieniem jednego, wybranego wcześniej koloru.
Zoom optyczny realizowany jest poprzez przełączanie między kamerami. Poniżej przykład zbliżenia uzyskiwanego z tego samego miejsca w ramach jednej sceny.
Oprogramowanie aparatu umożliwia wykonanie panoramy w płaszczyźnie poziomej od lewej do prawej. Ujęcia składowe klejone są bez widocznych przejść tonalnych czy błędów łączenia obiektów. Niestety przy bardziej kontrastowych ujęciach zdarzają się przepalenia i wtedy lepiej skorzystać z obiektywu szerokokątnego i HDR.
Wycinek zdjęcia to opcja, dzięki której możemy edytować tło na zdjęciu. Działa podobnie jak tryb portretowy, ale zamiast rozmywać – usuwa tło.
Dzięki funkcji HDR możemy wykonywać zdjęcia w podwyższonej rozpiętości tonalnej, dzięki czemu uzyskuje się więcej detali zarówno w skrajnie jasnych jak i ciemnych partiach kadru.
Poniżej przykład przed i po włączeniu.
Tryb nocny umożliwia wykonywanie zdjęć nocnych bez użycia statywu. Jakość jest wystarczająca na potrzeby publikacji na Instagramie, a jeśli zależy nam na lepszych efektach nadal mamy do dyspozycji tryb manualny.
Model posiada tryb makro, obsługiwany przez dedykowany obiektyw. Niestety z uwagi na zastosowaną matrycę obraz nie jest tak szczegółowy jak z głównego obiektywu.
Dla zainteresowanych jak podstawowa matryca modelu rejestruje detale dołączam nieobrobiony wycinek kadru.